15 та йирик давлат корхонасининг акциялари очиқ савдога чиқарилади
Uzbekistan Airways, «Ўзавтосаноат», «Ўзбекнефтгаз», 5 та банк ва 3 та йирик металлургия комбинати 2023 йилгача IPO ўтказиши белгиланди.
2021-2023 йилларда акциялари фонд биржаси орқали оммавий сотувга чиқариладиган (IPO) давлат корхоналари рўйхати тасдиқланди.
Капитал бозорини ривожлантиришга оид президент фармонига кўра, рўйхатга қуйидаги 15 та компания киритилган:
1. «Ўзбекистон металлургия комбинати» AЖ
2. «Ўзбекнефтгаз» AЖ
3. «Миллий банк» AЖ
4.  AТ Халқ банки
5. «Aгробанк» AТБ
6. «Микрокредитбанк» AТБ
7. «Қишлоқ қурилиш банк» AТБ
8. «Ўзагросуғурта» AЖ
9. «Қурилишмашлизинг» AЖ
10. «Ўзбекинвест» AЖ
11. «Uzbekistan Airways» AЖ
12. «Узтрансгаз» AЖ
13. «Олмалиқ КМК» AЖ
14. «Навоий КМК» AЖ
15. «Ўзавтосаноат» AЖ
Қарорда, Давлат активларини бошқариш агентлиги давлат комиссияси билан келишган ҳолда рўйхатга ўзгартириш киритиши мумкинлиги назарда тутилган.
Рўйхатдаги компанияларнинг қанча миқдордаги акциялар пакети сотувга қўйилиши номаълум. Шуниси маълумки, юқоридаги 5 та банкдан фақат биттаси – «Қишлоққурилишбанк» хусусийлаштирилиши кутилмоқда. Шунингдек, «UzAuto Motors» АЖ 10 фоизгача акцияларини IPO ўтказган ҳолда сотишини эълон қилган.
Ўзметкомбинат, ОКМК ва НКМК IPO ўтказиши ҳақида 2019 йил бошида маълум қилинганди.
• IPO (инглизча – Initial public offering) акциядорлик жамияти акцияларини чекланмаган миқдордаги шахсларга дастлабки оммавий сотишни билдиради.
Ўзбекистон тарихида илк бор тажриба тариқасида «Кварц» АЖ 2017 йил декабрида «Тошкент» фонд биржасида IPO ўтказган. Шундан сўнг «Жиззах пластмасса» АЖ ҳам акцияларини очиқ равишда фонд биржасига жойлаган.
«Кварц» ва «Жиззах пластмасса» ҳозирча Ўзбекистонда IPO ўтказган биринчи ва охирги компаниялар бўлиб қолмоқда. Ваҳоланки, 2019 йилдаёқ мамлакатдаги ўнга яқин компания акциялари очиқ савдога чиқарилиши эълон қилинганди. «Биз йил охирига қадар 10 тадан кам бўлмаган компания IPO жараёнини ўтказишини кутмоқдамиз. Ҳеч бўлмаганда, 6 компания», деганди ўшанда Капитал бозорини ривожлантириш агентлиги директорининг биринчи ўринбосари Асқар Обидов.
2019 йилдаги ҳукумат қарорида «Жиззах пластмасса» АЖдан ташқари, Ўзсаноатқурилишбанк ва Asia Alliance Bank ҳам IPO ўтказиши белгиланган эди.
2020 йил ёзидаги ҳужжат лойиҳасида эса «Қизилқумцемент», Товар-хомашё биржаси, Андижон биокимё заводи, УзБАТ, «Ўзтемирйўлконтейнер» каби давлат активлари акцияларини ҳам очиқ оммавий савдога чиқариш режа қилинганди.

15 large state-owned enterprises to conduct an IPO by 2023
Uzbekistan Airways, Uzavtosanoat, Uzbekneftegaz, 5 banks and 3 large metallurgical combines plan to conduct an IPO by 2023.
The list of state-owned enterprises that conduct an IPO in 2021-2023 has been approved.
According to the presidential decree on the development of the capital market, the list includes the following 15 companies:
1. Uzbekistan Metallurgical Combine JSC
2. Uzbekneftegaz JSC
3. National Bank JSC
4. People’s Bank JSCB
5. Agrobank JSCB
6. Mikrokreditbank JSCB
7. Qishloq Qurilish Bank JSCB
8. Uzagrosugurta JSC
9. Qurilishmashlizing JSC
10. Uzbekinvest JSC
11. Uzbekistan Airways JSC
12. Uztransgaz JSC
13. Almalyk MMC JSC
14. Navoi MMC JSC
15. Uzavtosanoat JSC
The decree stipulates that the State Assets Management Agency can make changes to the list in agreement with the state commission.
It is unknown how many shares of the listed companies will be put up for sale. It is known that only one of the above five banks – Qishloqqurilishbank – is expected to be privatized. UzAuto Motors also announced the sale of up to 10% of its shares through an IPO.
Uzmetkombinat, AMMC and NMMC announced the conduct of IPO in early 2019.
IPO (in English – Initial public offering) implies a preliminary mass sale of shares of a joint-stock company in an unlimited number.
For the first time in the history of Uzbekistan, as an experiment, JSC “Quartz” in December 2017 held an IPO on the Tashkent stock exchange. After that, Jizzakh Plastics JSC also placed public shares on the stock exchange.
Quartz and Zhizzakh Plastics are so far the first and last companies to hold an IPO in Uzbekistan. Already in 2019, the issue of shares of about 10 companies in the country was announced for public trading. “By the end of the year, we expect the IPO process to be carried out in at least 10 companies, at least in six,” said Askar Obidov, First Deputy Director of the Capital Market Development Agency at the time.
By the 2019 government decree, in addition to Zhizzakh Plastics JSC, it was planned to hold an IPO in Uzpromstroybank and Asia Alliance Bank.
In the summer of 2020, the draft document planned to issue at an open auction shares of such state assets as Kyzylkumcement, Commodity and Raw Materials Exchange, Andijan Biochemical Plant, UzBAT, Uztemiryulcontainer.