15 та йирик давлат корхонасининг акциялари очиқ савдога чиқарилади
Uzbekistan Airways, «Ўзавтосаноат», «Ўзбекнефтгаз», 5 та банк ва 3 та йирик металлургия комбинати 2023 йилгача IPO ўтказиши белгиланди.
2021-2023 йилларда акциялари фонд биржаси орқали оммавий сотувга чиқариладиган (IPO) давлат корхоналари рўйхати тасдиқланди.
Капитал бозорини ривожлантиришга оид президент фармонига кўра, рўйхатга қуйидаги 15 та компания киритилган:
1. «Ўзбекистон металлургия комбинати» AЖ
2. «Ўзбекнефтгаз» AЖ
3. «Миллий банк» AЖ
4.  AТ Халқ банки
5. «Aгробанк» AТБ
6. «Микрокредитбанк» AТБ
7. «Қишлоқ қурилиш банк» AТБ
8. «Ўзагросуғурта» AЖ
9. «Қурилишмашлизинг» AЖ
10. «Ўзбекинвест» AЖ
11. «Uzbekistan Airways» AЖ
12. «Узтрансгаз» AЖ
13. «Олмалиқ КМК» AЖ
14. «Навоий КМК» AЖ
15. «Ўзавтосаноат» AЖ
Қарорда, Давлат активларини бошқариш агентлиги давлат комиссияси билан келишган ҳолда рўйхатга ўзгартириш киритиши мумкинлиги назарда тутилган.
Рўйхатдаги компанияларнинг қанча миқдордаги акциялар пакети сотувга қўйилиши номаълум. Шуниси маълумки, юқоридаги 5 та банкдан фақат биттаси – «Қишлоққурилишбанк» хусусийлаштирилиши кутилмоқда. Шунингдек, «UzAuto Motors» АЖ 10 фоизгача акцияларини IPO ўтказган ҳолда сотишини эълон қилган.
Ўзметкомбинат, ОКМК ва НКМК IPO ўтказиши ҳақида 2019 йил бошида маълум қилинганди.
• IPO (инглизча – Initial public offering) акциядорлик жамияти акцияларини чекланмаган миқдордаги шахсларга дастлабки оммавий сотишни билдиради.
Ўзбекистон тарихида илк бор тажриба тариқасида «Кварц» АЖ 2017 йил декабрида «Тошкент» фонд биржасида IPO ўтказган. Шундан сўнг «Жиззах пластмасса» АЖ ҳам акцияларини очиқ равишда фонд биржасига жойлаган.
«Кварц» ва «Жиззах пластмасса» ҳозирча Ўзбекистонда IPO ўтказган биринчи ва охирги компаниялар бўлиб қолмоқда. Ваҳоланки, 2019 йилдаёқ мамлакатдаги ўнга яқин компания акциялари очиқ савдога чиқарилиши эълон қилинганди. «Биз йил охирига қадар 10 тадан кам бўлмаган компания IPO жараёнини ўтказишини кутмоқдамиз. Ҳеч бўлмаганда, 6 компания», деганди ўшанда Капитал бозорини ривожлантириш агентлиги директорининг биринчи ўринбосари Асқар Обидов.
2019 йилдаги ҳукумат қарорида «Жиззах пластмасса» АЖдан ташқари, Ўзсаноатқурилишбанк ва Asia Alliance Bank ҳам IPO ўтказиши белгиланган эди.
2020 йил ёзидаги ҳужжат лойиҳасида эса «Қизилқумцемент», Товар-хомашё биржаси, Андижон биокимё заводи, УзБАТ, «Ўзтемирйўлконтейнер» каби давлат активлари акцияларини ҳам очиқ оммавий савдога чиқариш режа қилинганди.

Акции 15 крупнейших государственных предприятий будут выставлены на открытые торги
В Uzbekistan Airways, «Узавтосаноат», «Узбекнефтгаз», 5 банках и 3 курпных металлургических комбинатах намечено проведение IPO до 2023 года.
Утверждён перечень государственных предприятий, акции которых будут выставлены на аукционные торги через фондовую биржу в 2021-2023 годах (IPO).
Согласно постановлению президента по развитию капитального рынка, в перечень включены следующие 15 компаний:
АО «Металлургический комбинат Узбекистана;
АО «Узбекнефтгаз»;
АО «Национальный банк»;
АК Народный банк;
АКБ «Агробанк»;
АКБ «Микрокредитбанк»;
АКБ «Кишлок курилиш банк»;
АО «Узагросугурта»;
АО «Курилишмашлизинг»;
АО «Узбекинвест»;
АО «Uzbekistan Airways»;
АО «Узтрансгаз»;
АО «Алмалыкский ГМК»;
АО «Навоийский ГМК»;
АО «Узавтосаноат».
Постановлением предусмотрена возможность внесения Агентством управления государственными активами изменений в перечень по согласованию с государственной комиссией.
Неизвестно, какое количество акций компаний из перечня будет выставлено на торги. Известно лишь, что ожидается приватизация только одного из вышеуказанных пяти банков, «Кишлоккурилишбанк». Также, АО «UzAuto Motors» объявило продажу до 10 процентов акций с проведением IPO.
В начале 2019 года сообщалось о проведении IPO «Узметкомбинатом», АКМК и НКМК.
IPO (на английском — Initial public offering) подразумевает предварительную массовую продажу акций акционерного общества в неограниченном количестве.
Впервые в истории Узбекистана в качестве эксперимента АО «Кварц» в декабре 2017 года провело IPO на фондовой бирже «Ташкент». После этого, АО «Жиззах пластмасса» также разместило открытые акции на фондовой бирже.
«Кварц» и «Жиззах пластмасса» пока являются первыми и последними компаниями, которые провели IPO в Узбекистане. Уже в 2019 году был объявлен выпуск акций около 10 компаний страны на открытые торги. «До конца года мы ожидаем проведение процесса IPO в не менее, чем 10 компаниях, хотя бы, в шести» — говорил тогда первый заместитель директора агентства развития капитального рынка Аскар Обидов.
Постановлением правительства 2019 года, помимо АО «Жиззах пластмасса», намечалось проведение IPO в банках «Узпромстройбанк» и Asia Alliance Bank.
Проектом документа летом 2020 года планировался выпуск на открытый аукцион акций таких государственных активов, как «Кызылкумцемент», Товарно-сырьевая биржа, Андижанский биохимический завод, УзБАТ, «Узтемирйулконтейнер».