«Генерал моторс» 77 йил давомида, «Генерал Моторс» (аббревиатед ГМ) — йирик Америка автомобил Корпорацияси, 2008 қадар, дунёдаги энг йирик автомобил ишлаб чиқарувчи. Автомобил сотилган сони 2014, дунёда ташвиш сафига учинчи (Тоёта ва Волксwаген сўнг) (9.92 миллион дона) натижаларига кўра. Ишлаб чиқариш 192 мамлакатларда сотиш 35 мамлакатларда ташкил этилган. Компания Детройт жойлашган бўлади. Унинг мавжудлиги маълум босқичларида, америка Қўшма Штатлари ҳарбий саноат мажмуаси энг йирик пудратчилар йигирма кирди. Маҳсулотлар ва хизматларни сотишдан олинган даромадлар ҳақида бир бешинчи Федерал ҳарбий мижозларга хизмат кўрсатиш билан ҳосил қилинади.
2008-йил, «Генерал Моторс» ва дунё-синф автомобил ишлаб чиқаради, сотади. Корпорацияси бери Ўзбекистонда фаолиятини амалга оширувчи Ўзбекистон Республикаси компаниянинг корхоналари «» Шарқий Европада Генерал Моторс ўсиши учун самарали платформа бор ва Марказий Осиё. Бу маҳсулотлар «ГМ» кенг ташқи ва Ўзбекистон республикасининг ички бозорида ҳам машҳур бўлиб қолмоқда.
«ГМ» ОАЖ «»: Қўшма корхона «ГМ Узбекистан», «ГМ поwертраин Узбекистан», ишлаб чиқариш «Ўзавтосаноат» билан ҳамкорлик айни пайтда, дунё-синф автомобиллар ва моторлар, шунингдек, автомобиллар учун бутловчи қисмлар Корпорацияси узоқ муддатли контекстида мустаҳкам жой эгаллаши учун рухсат ривожлантириш минтақадаги.
Компонентлар ва эҳтиёт қисмлар илғор технологияларни муҳим инвестициялар ва жадал ишлаб чиқариш автомобиллар ишлаб чиқариш салоҳиятини ошириш ҳисса учун, автомобил секторини мустаҳкамлаш.
«» Биргаликда «» бундан ташқари, маҳаллий таълим муассасалари билан яқин алоқаларни ривожлантириш орқали таълим ўзбек қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш мутахассислар жиддий эътибор қаратиши «Ўзавтосаноат» томонидан ҳамкор билан ГМ Талабалар машинасозлик ва автомобилсозлик соҳасидаги энг сўнгги технологиялар асосида энг яхши таълим билан, келажакда саноати эҳтиёжларини таъминлаш тақдим этилади.

Корпорация «General Motors Operations»
Начав свою деятельность в 1900 году, братья Макс и Морис Грабовски создали предназначенный для продажи грузовик, оснащенный одноцилиндровым горизонтальным двигателем. В 1902 году была основана компания Rapid Motor vehicle, которая начала выпуск грузовиков с одноцилиндровым мотором. В 1908 году, с появлением Вильяма С. Дюрана, создается компания «Дженерал Моторс», которая поглощает Rapid Motor вehicle и все прочие мелкие автомобильные компании в Мичигане. В 1909 выпускается первое поколение грузовиков GMC. А в 1916 году образовалась «General Motors Corporation».
В начале 2000-х годов положение компании General Motors начало ухудшаться, что привело к банкротству и реорганизации компании. Новая GM появилась в 2009 году. Новая структура акционеров GM с этого момента стала такой: 60% получило Правительство США взамен на финансовую помощь, 12% — у Правительства Канады, 17, 5% получил профсоюз работников автомобильной промышленности США, а 10,5% — кредиторы GM.
В настоящее время General Motors принадлежат автомобильные марки: Buick, Cadillac, Chevrolet, GMC, и Holden. Ранее выпускались также: Oldsmobile, Pontiac, Hummer, Saturn, Asüna, Acadian, Alpheon, Geo.. До 2008 года на протяжении 77 лет крупнейший производитель автомобилей в мире. Производство налажено в 35 странах, продажа в 192 странах. Годовой оборот — $166,5 млрд (декабрь 2017), чистая прибыль — $19,322 млрд. Штаб-квартира компании расположена в Детройте (США).
В Республике Узбекистан 8 октября 2007г. подписано Соглашение о создании на базе ЗАО «УзДЭУавто» предприятия с иностранными инвестициями в форме закрытого акционерного общества «Дженерал Моторс Узбекистан» с уставным капиталом на дату регистрации в размере, эквивалентном 266,7 млн. долларов США. \
Производственная мощность:
АО «ДжиЭм Узбекистан» г. Асака 250 тыс.а/м.
Филиал АО «ДжиЭм Узбекистан» г. Питнак – 40 тыс. автомобилей;
Филиал АО «ДжиЭм Узбекистан» г. Ташкенте – 10 тыс. а/м.
Персонал: Более 10 000 человек.
Основные рынки сбыта: Россия, Казахстан, Украина, Индия и другие страны СНГ.
В настоящее время на 3-х производственных площадках АО «ДжиЭм Узбекистан» производятся 10 моделей автомобилей под брендами «Шевроле» (Chevrolet) и «Равон» (Ravon), в частности модели Matiz, Spark (R2), Nexia (R3), Cobalt (R4), Lacetti (Gentra) выпускаются на основном производстве в г.Асаке, модели Captiva, Malibu в филиале в г. Ташкенте, модели Damas, Labo в филиале в г.Питнаке.
В апреле 2011 года – автомобиль Spark стал «Автомобилем года в России 2011 года» в номинации «Городские автомобили». В май 2018г. получил третью степень интеграции качества в производственные процессы завода – сертификат BIQ III (Built-In Quality).