O‘zbekiston-Turkiya ko‘p qirrali sheriklikni rivojlantirish yo‘llari belgilab olindi
Joriy yilning 29-oktabr kuni hukumat delegatsiyasining Turkiyaga tashrifi doirasida Bosh vazir o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev xorijlik hamkasblari bilan qator ikki tomonlama uchrashuv va muzokaralar o‘tkazdi. Asosiy e’tibor ustuvor tarmoqlardagi hamkorlikning bugungi holati va uni rivojlanish istiqbollariga qaratildi.
Turkiya Respublikasi Savdo vaziri Mehmet Mush bilan uchrashuvda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmining o‘sish dinamikasi alohida ta’kidlandi. Oxirgi besh yilda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi ikki barobarga oshib, 2021-yilda 3,4 milliard dollarni, joriy yilning 9 oyida esa 2,4 milliard dollarni tashkil etdi. Tomonlar savdo tuzilmasini diversifikatsiya qilish doirasida hamkorlikni faollashtirishga kelishib oldilar.
Shuningdek, transport va logistika sohasidagi munosabatlar yuzasidan fikr almashildi. Turkiyaning yuklar tranziti boʻyicha xalqaro shartnomalarga qoʻshilish istiqbollari koʻrib chiqildi, shuningdek, savdo yoʻlaklarini diversifikatsiya qilish, tranzit jarayonlarini optimallashtirish va soddalashtirish, transport infratuzilmasini rivojlantirish boʻyicha hamkorlikni faollashtirishga kelishildi.
Qishloq va oʻrmon xoʻjaligi vaziri Vahit Kirishji bilan muzokaralar chogʻida qishloqlarni rivojlantirish, jumladan, chorvachilik, parrandachilik, dehqonchilik, sut va goʻsht yetishtirish sohalarida loyihalar va tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlash hamda amalga oshirilishiga grantlar ajratish boʻyicha Turkiya tajribasini Oʻzbekistonda qoʻllashga asosiy eʼtibor qaratildi.
Atrof-muhit, shaharsozlik va iqlim o‘zgarishlari vaziri Murat Kurum bilan uchrashuvda ijtimoiy uy-joy qurilishi loyihasini amalga oshirish bo‘yicha Turkiya tajribasini O‘zbekistonda qo‘llash, shuningdek, aholi salomatligi punktlari va Orol bo‘yi hududida bandlikni oshirishga qaratilgan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Shu kuni Turkiya Prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘an ishtirokida TOGG elektromobillarini ishlab chiqaruvchi zavodning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.

Намечены пути развития узбекско-турецкого многопланового партнёрства
29 октября текущего года в рамках визита правительственной делегации в Турцию заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Жамшид Ходжаев провёл ряд двусторонних встреч и переговоров с иностранными коллегами. В центре внимания — текущее состояние и перспективы развития сотрудничества в приоритеных отраслях.
В рамках встречи с министром торговли Турецкой Республики Мехметом Мушем подчёркнута динамика роста объёмов взаимной торговли. За последние пять лет объем двустороннего товарооборота удвоился и составил 3,4 млрд долларов в 2021 году и 2,4 млрд долларов за 9 месяцев текущего года. Стороны договорились активизировать взаимодействие в рамках диверсификации структуры товарооборота.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам сотрудничества в области транспорта и логистики. Рассмотрена возможность присоединения Турции к международным соглашениям по транзиту грузов, а также решено активизировать взаимодействие по диверсификации торговых коридоров, оптимизации и упрощению транзитных процессов, развитию транспортной инфраструктуры.
В ходе переговоров с министром сельского и лесного хозяйства Вахитом Киришджи основной акцент был сделан на применении в Узбекистане турецкого опыта по развитию села, в том числе, посредством поддержки бизнес-инициатив и выделения грантов на реализацию проектов в сфере животноводства, птицеводства, производства молока и мяса в сельской местности.
На встрече с министром окружающей среды, градостроительства и изменения климата Муратом Курумом достигнута договорённость о применении в Узбекистане опыта Турции в части реализации проекта строительства социального жилья, а также имплементации совместных проектов, направленных на обеспечение здоровья населения и повышения уровня занятости в Приаралье.
В этот же день при участии Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана состоялась торжественная церемония открытия завода по производству электромобилей TOGG.
Справочно: завод TOGG расположен в провинции Бурса Турции. В его строительство вложено 3,7 млрд долларов, планируется выпускать в год 175 тысяч, а к 2030-му году – 1 млн электромобилей с кузовами типа седан, хэтчбек, кроссовер и других. На предприятии работает более 800 человек. Компания TOGG создаёт также инфраструктуру из более чем 600 зарядных станций в 81 провинции Турции.