Samarqandda O‘zbekiston-Rossiya biznes-forumi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 1 dekabr kuni Samarqand shahrida O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi xorijiy investitsiyalarni jalb yetish agentligi ishtirokida O‘zbekiston-Rossiya biznes-forumi tashkil etilib, unda vazirlik va idoralar, viloyatlar, sanoat birlashmalari va birlashmalari rahbarlari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasining yetakchi kompaniya va korporatsiyalarining 500 dan ortiq vakillari.
Tadbirda O‘zbekiston delegatsiyasiga Bosh vazir o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev, Rossiya delegatsiyasiga esa Rossiya Federatsiyasi iqtisodiy rivojlanish vaziri Maksim Reshetnikov boshchilik qildi.
Delegatsiyalar rahbarlari o‘z chiqishlarida mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik yuksak darajada ekani, shuningdek, qo‘shma sarmoyaviy loyihalar soni izchil ortib borayotgani, uzoq muddatli savdo aloqalari yo‘lga qo‘yilganini alohida ta’kidladilar.
O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi tovar ayirboshlash o‘sishining ijobiy dinamikasi qayd etildi. So‘nggi besh yilda mamlakatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 170 foizga o‘sdi, 2021-yil oxiriga kelib esa yana uchdan bir qismga ko‘payib, 7,5 milliard dollardan oshdi. Oʻzaro tovar ayirboshlash hajmini 10 milliard dollarga yetkazishdan ikki tomon ham manfaatdor ekani bildirildi.
Tomonlar keyingi yillarda investitsiyaviy hamkorlik va sanoat kooperatsiyasi faollashganini yuqori baholadilar. O‘zbekistonda Rossiya kapitali ishtirokida tashkil etilgan korxonalar soni so‘nggi 5 yilda 3 barobarga ko‘payib, 3000 tadan oshdi. Bugungi kunda O‘zbekistonda neft-kimyo, energetika, kon-metallurgiya, sog‘liqni saqlash va farmatsevtika, yengil sanoat, qurilish materiallari ishlab chiqarish, shuningdek, meva-sabzavotlarni qayta ishlash kabi sohalarda Rossiya kompaniyalari bilan umumiy qiymati 20 milliard dollardan ortiq bo‘lgan ikki yuzga yaqin qo‘shma loyiha amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, ikki mamlakatning iqtisodiy salohiyati ustuvor yo‘nalishlarda, jumladan, kimyo va to‘qimachilik sanoati, qishloq xo‘jaligi va farmatsevtika, qurilish materiallari ishlab chiqarish va boshqa sohalarda hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun zarur shart-sharoitlar yaratib berayotgani haqida so‘z bordi.
Sanoat kooperatsiyasining yangi loyihalarini va savdo kelishuvlarini ishlab chiqish maqsadida hududlararo kooperatsiyani rivojlantirish boʻyicha qoʻshma ishlarni davom ettirish zarurligi qayd etildi. Yaqin kelajakda 2023-yilga mo‘ljallangan hududlarga o‘zaro tashriflar jadvali tasdiqlanadi va navbatdagi uchinchi Mintaqalararo forumni o‘tkazishning aniq sanasi kelishib olindi.
Biznes-forum ekspertlar muloqoti uchun samarali maydonga aylandi. Bu yerda O‘zbekiston va Rossiyaning qator tarmoqlarining salohiyati keng ochib berilib, istiqbolli sarmoyaviy loyihalar taqdim etildi. Tadbir dasturi doirasida, shuningdek, sanoat klasterlarini birgalikda rivojlantirish, sanoat kooperatsiyasi zanjirlarini shakllantirish, yoqilg‘i-energetika tarmog‘i, sanoat va transport, eksport hajmini oshirish, agrosanoat majmuasida kichik va o‘rta biznes sub’ektlari o‘rtasida ishbilarmonlik aloqalarini o‘rnatish, IT-texnologiyalarni joriy etish, savdo-iqtisodiy aloqalarni raqamlashtirish, bozorlarni rivojlantirish kabi yirik qoʻshma investitsiya loyihalarini amalga oshirishdek ustuvor yoʻnalishlarga ishtirokchilar eʼtiborini qaratgan bir necha panel sessiyalari ham boʻlib oʻtdi.
Shuningdek, forum doirasida ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari oʻrtasida uchrashuvlar tashkil etilib, ularda qoʻshma investitsiya loyihalarini amalga oshirish va oʻzaro manfaatli savdo shartnomalarini tuzish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Tadbir doirasida “O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan” nomi ostida ko‘rgazma ham tashkil etilib, unda mamlakatimizning bir qator tarmoqlar va yo‘nalishlardagi sanoat salohiyati namoyish etildi. Ekspozitsiya rossiyalik biznes vakillarida qiziqish uyg‘otib, hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini muhokama qilish uchun zamin yaratdi.
Umuman olganda, biznes-forum ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillariga o‘z yon daftarlari yangi hamkorlar to‘g‘risidagi ma’lumotlar bilan boyitish, o‘zaro manfaatli yangi loyiha va tashabbuslarning texnik va moliyaviy jihatlarini atroflicha muhokama qilish, uzoq muddatli istiqboldagi mushtarak manfaatlarni belgilash imkonini yaratib, O’zbekiston va Rossiya o’rtasidagi sheriklikning yangi qirralarini ochib berdi.

В Самарканде прошёл узбекско-российский бизнес-форум
1 декабря текущего года в г.Самарканд при участии Агентства по привлечению иностранных инвестиций при Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан был организован и проведен узбекско-российский бизнес-форум, в котором приняли участие руководители министерств и ведомств, регионов, отраслевых объединений и ассоциаций, а также свыше 500 представителей ведущих компаний и корпораций Республики Узбекистан и Российской Федерации.
Узбекскую делегацию на мероприятии возглавил заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Жамшид Ходжаев, а российскую – министр экономического развития Российской Федерации Максим Решетников.
В своих выступлениях главы делегаций подчеркнули высокий уровень многопланового сотрудничества между двумя странами, а также последовательное увеличение числа совместных инвестиционных проектов и налаживание долгосрочных торговых связей.
Подчёркнута положительная динамика роста товарооборота между Узбекистаном и Россией. За последние пять лет товарооборот между странами вырос на 170%, а по итогам 2021 года – ещё на треть, превысив показатель в 7,5 млрд долларов. Выражена заинтересованность обеих сторон в доведении объёмов взаимной торговли до 10 млрд долларов.
Стороны высоко оценили активизацию в последние годы инвестиционного сотрудничества и промышленной кооперации. Количество предприятий, созданных в Узбекистане с участием российского капитала за последние 5 лет выросло в 3 раза, превысив 3 тысячи единиц. Сегодня в Узбекистане реализуются около двухсот совместных с российскими компаниями проектов на сумму свыше 20 млрд долларов в сферах нефтехимии, энергетики, горной металлургии, здравоохранения и фармацевтики, лёгкой промышленности, производства строительных материалов, а также переработки плодоовощной продукции.
При этом, было озвучено, что экономический потенциал двух стран формирует предпосылки для дальнейшего наращивания сотрудничества в приоритетных направлениях, в том числе в химической и текстильной отраслях, сферах сельского хозяйства и фармацевтики, производстве стройматериалов и др.
Отмечена необходимость продолжения совместной работы по развитию Межрегионального сотрудничества в целях проработки новых проектов промышленной кооперации и торговых соглашений. В ближайшее время будут утверждены графики взаимных визитов регионов на предстоящий 2023 год, а также согласована конкретная дата очередного третьего Межрегионального форума.
Бизнес-форум стал эффективной площадкой для диалога экспертов. Здесь был широко раскрыт потенциал ряда отраслей Узбекистана и России, презентованы перспективные инвесткейсы. В рамках программы мероприятия состоялись также несколько панельных сессий, сконцентрировавших внимание участников на таких приоритетных направлениях, как совместное развитие индустриальных кластеров, формирование цепочек промышленной кооперации, реализация крупных совместных инвестиционных проектов в топливно-энергетическом секторе, промышленности и транспорте, наращивание объёмов экспорта, налаживание деловых контактов между субъектами малого и среднего бизнеса в агропромышленном комплексе, внедрение IT технологий, цифровизация торгово-экономических отношений, развитие маркетплейсов.
Также на площадке форума состоялись встречи между представителями делового сообщества двух стран, в ходе которых стороны обсудили возможности реализации совместных инвестиционных проектов и заключения взаимовыгодных торговых соглашений.
На полях события также организована выставка «Сделано в Узбекистане», которая продемонстрировала промышленный потенциал нашей страны по целому спектру отраслей и направлений. Экспозиция вызвала интерес у представителей российского бизнеса, дав новую почву для обсуждения перспективных сфер для взаимодействия.
В целом, бизнес-форум позволил представителям деловых кругов двух стран пополнить записные книжки новыми полезными контактами, детально обсудить техническо-финансовые аспекты новых взаимовыгодных проектов и инициатив, наметить точки соприкосновения интересов на долгосрочную перспективу и в конструктивном формате раскрыл новые грани партнёрства между Узбекистаном и Россией.
При участии Агентство по привлечению иностранных инвестиций при Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан было организован и проведен бизнес-форум