O‘zbekiston elchisi Amerikaning Manxetten va Kaliforniyaning Yel Segundo shaharlari merlari bilan mintaqalararo hamkorlikni rivojlantirish masalalarini muhokama qildi
O‘zbekiston elchisi Javlon Vaxabov Manhattan va El Segundo (Kaliforniya, Aqsh) shahar hokimlari Richard Montgomeri va Dryu Boylz bilan uchrashdi.
Amerika tomoniga O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar, shaharsozlik sohasida yerishilgan yutuqlar, hududlararo hamkorlikni rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berildi. Aqsh hududlarining O‘zbekiston bilan sheriklik munosabatlarini mustahkamlash, shuningdek, amerikalik investorlarning mamlakatimiz bozoridagi tadbirkorlik faolligini oshirishdan manfaatdor yekanligiga alohida ye’tibor qaratildi.
Uchrashuv davomida Manhetten meri Richard Montgomeri O‘zbekiston bilan mintaqalararo hamkorlikni kengaytirish tashabbuslarini qo‘llab-quvvatladi va hamkorlikning bunday shakli shaharsozlik sohasida ilg‘or tajribalarni yanada samarali o‘rganish va almashish imkonini berishini ta’kidladi. U kinematografiya sohasidagi o‘zbek kompaniyalari va o‘z shahridagi shu kabi kompaniyalar, xususan, “Manhattan Beach Studios” (video prodyuserlik xizmati) o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga tayyorligini bildirdi.
El Segundo shahri, o‘z navbatida, o‘nlab Fortune 500 kompaniyalari joylashgan va ayerokosmik sanoatning jahon poytaxti sifatida tan olingan. Shuningdek, biologiya fanlari, axborot texnologiyalari va yenergetikaga ixtisoslashgan kompaniyalar mavjud.
Suhbat chog‘ida Amerika tomoni O‘zbekiston kompaniyalari bilan yelektromobillar ishlab chiqarish, kosmik va boshqa sohalarda hamkorlikni rivojlantirishga tayyorligini bildirdi.
Aqshning Kaliforniya shtati shahar hokimlari bilan uchrashuv yakunida sanoatning turli sohalarida aloqalar o‘rnatish, bir qator onlayn muzokaralar va ikki mamlakat vakillarining o‘zaro tashriflarini tashkil yetish bo‘yicha kelishuvga yerishildi.

Посол Узбекистана обсудил с мэрами американских городов Манхэттен-Бич и Эль-Сегундо штата Калифорния вопросы развития межрегионального сотрудничества
Посол Узбекистана Жавлон Вахабов встретился с мэрами городов Манхэттен-Бич и Эль-Сегундо (штат Калифорния, США) Ричардом Монтгомери и Дрю Бойлзом.
Американская сторона была проинформирована о проводимых в Узбекистане социально-экономических реформах, достижениях в области градостроительства, предпринимаемых усилиях по развитию межрегионального сотрудничества. Особое внимание было обращено на заинтересованность в укреплении партнерских отношений территорий США с Узбекистаном, а также повышении предпринимательской активности американских инвесторов на рынке нашей страны.
В ходе встречи мэр города Манхэттен-Бич Ричард Монтгомери поддержал инициативы о расширении межрегиональных партнерских отношений с Узбекистаном, отметив, что такой формат сотрудничества позволяет более эффективно изучать и обмениваться передовым опытом развития городов. Им была выражена готовность содействовать налаживанию сотрудничества между узбекскими компаниями в сфере кинематографии и аналогичными компаниями в его городе, в частности «Manhattan Beach Studios» (сервис видеопроизводства).
Город Эль-Сегундо, в свою очередь, является домом для десятков компаний из списка «Fortune 500» и признан мировой столицей аэрокосмической отрасли. Здесь также действуют компании, специализирующиеся на биологических науках, информационных технологиях и энергетике.
В ходе беседы американская сторона выразила готовность содействовать налаживанию сотрудничества с узбекскими компаниями в сфере производства электромобилей, космической и других областях.
По итогам встречи с мэрами городов американского штата Калифорния достигнута договоренность о налаживании отношений в различных сферах промышленности, организации серии онлайн-переговоров и взаимных визитов представителей из двух стран.