Rossiya Xitoyni ortda qoldirib, O‘zbekistonning asosiy savdo sherigiga aylandi
Noyabr oyida Rossiya Xitoyni ortda qoldirib, O‘zbekistonning asosiy tashqi savdo hamkoriga aylandi. O‘zbekiston yetti oy ichida birinchi marta oltin eksportini qayta yo‘lga qo‘ydi va bir oy ichida qimmatbaho metalni 556,7 million dollarga sotdi. Mamlakat MDH mamlakatlari eksport bozorlariga tobora ko’proq qaram bo’lib bormoqda.
O‘zbekistonning tovar ayirboshlash hajmi 11 oyda 44,95 milliard dollarni tashkil etib, o‘tgan yilning yanvar-noyabriga nisbatan 6,84 milliard dollarga ya’ni 18 foizga o‘sdi. Bu haqda Davlat statistika qoʻmitasi maʼlumotlari maʼlum qilmoqda.
Yil boshidan eksport 17,36 mlrd (+12%), import 27,59 mlrd.ga (+22,1%) oshdi. Tashqi savdo taqchilligi 10,22 milliard dollardan oshdi, bu o‘tgan yilgi ko‘rsatkichdan (-7,02 milliard dollar) 45,5 foizga ko‘pdir.
O‘zbekiston aprel oyidan beri birinchi marta oltin eksportini tikladi va noyabr oyida 556,7 million dollarlik qimmatbaho metal sotdi. Oltin eksport tarkibida sanoat tovarlari (23,1 foiz, 4,01 milliard dollar) va xizmatlardan (20,8 foiz, 3,62 milliard dollar) keyin uchinchi (20,3 foiz yoki 3,53 milliard dollar) turadi.
Eksport
Qiymat jihatidan oltinni hisobga olmaganda eksport 21,4 foizga oshib, 13,84 milliard dollarni tashkil etdi. Bunga asosan toʻqimachilik mahsulotlari sotish hajmining 9,5 foizga – 2,9 milliard dollargacha, sabzavot va mevalar – 1,05 milliard dollar (+20,7 foiz), gaz – 910,9 million dollar (+30,3 foiz), neft va neft mahsulotlarini sotish hajmining oʻsishi hisobiga erishildi. 148,4 mln dollar (2 barobar) , o’g’itlar – 393,8 mln dollar (35,6%) va boshqa pozitsiyalar.
Elektr energiyasi ishlab chiqaruvchi mashina va uskunalar eksporti 8,1 barobar (154,5 million dollar) va sanoat uchun maxsus bo‘lmagan mashina va uskunalar, mashina qismlari eksporti 2,8 barobar (75,8 million dollar)ga o‘sganini alohida qayd etish joiz.
To‘qimachilik mahsulotlari eksporti umumiy eksport tarkibida 16,7 foizni tashkil etadi. Mahsulotlarning asosiy qismini ip-kalava (45,2%) va tayyor trikotaj va tikuvchilik buyumlari (28,5%) tashkil etadi. Shu bilan birga, ikkinchisining ulushi ortib bormoqda.
Oʻzbek toʻqimachilik mahsulotlari uchun Rossiya bozori hamon asosiy boʻlib qolmoqda, bu bozorga 1,16 milliard dollarlik (+41%) mahsulot joʻnatilgan. Turkiyaga yetkazib berish hajmi 21,8 foizga oshib, 481,9 million dollarni tashkil etgan bo‘lsa, Xitoyga yetkazib berish hajmi ikki baravar ko‘payib, 609,3 million dollardan 253,1 million dollarga yetdi.
Import
Importga kelsak, oziq-ovqat ta’minoti yuqori darajada qolmoqda: don va undan tayyorlangan mahsulotlar – 957,5 million dollar (+30,1%), turli oziq-ovqat mahsulotlari va dorilar – 438,4 million dollar (deyarli ikki barobar), shakar, shakar va asal mahsulotlari – 518,9 million dollar (+) 49,6 foiz, go‘sht va go‘sht mahsulotlari – 283,9 million dollar (+80,8 foiz).
Neft va neft mahsulotlari importi ham o‘sdi – 1,09 mlrd dollar (+17,9%), ko‘mir, koks va briket – 266,1 mln dollar (72,3%), elektr toki – 105,8 mln dollar (+23,9%), gaz yetkazib berish esa 104,8 mln dollargacha qisqardi. (-23,2%).
Import qilingan tibbiyot va farmatsevtika mahsulotlari 1,44 mlrd dollar (+1,9%), plastmassa – 769,7 mln dollar (+39,7%), temir va po‘lat – 2,27 mlrd dollar (+25,6%), avtomobillar – 1,92 mlrd dollar (+11,1%).
Davlatlar bilan savdo qilish
O‘zbekiston tashqi savdo aylanmasidagi asosiy hamkor-davlatlar dinamikasi (yanvar-noyabr oylari uchun million AQSH dollari).
Rossiya O‘zbekiston bilan tashqi savdo bo‘yicha yana yetakchilikni tikladi – 8,34 milliard dollar (ulush – 18,6 foiz). Rossiyaga eksport hajmi 49,5 foizga oshib, 2,8 milliard dollarni, import esa 17,3 foizga oshib, 5,54 milliard dollarni tashkil qildi.
Xitoy 8,18 milliard dollar (18,2 foiz) bilan ikkinchi o‘ringa tushib ketdi. Keyingi o‘rinlarda Qozog‘iston – 4,2 milliard dollar (9,3 foiz), Turkiya (6,5 foiz) – 2,93 milliard dollar va Koreya Respublikasi – 2,17 milliard dollar (4,8 foiz) turadi.
Rossiya va Xitoy bilan tovar ayirboshlash yuqori sur’atlarda o’sib bormoqda (mos ravishda 26,7% va 21,6%). Qozog‘iston bilan tovar ayirboshlash o‘sishi sekinlashgan bo‘lsa-da: agar 2021 yilning shu davridagi ko‘rsatkich 34,7 foizga oshgan bo‘lsa, joriy yilda bu ko‘rsatkich 18,7 foizni tashkil etadi.
Turkiya bilan tashqi savdo pasayishni boshladi: agar o‘tgan yili bu ko‘rsatkich 61,8 foizga oshgan bo‘lsa, bu yil pasayish 3,5 foizni tashkil etdi. Bunga liraning qadrsizlanishi va logistika bilan bog‘liq muammolar sabab bo‘lishi mumkin.
Koreya bilan savdo aloqalari 2021-yilda pasayganidan keyin (-12%) 29,1 foizga oshdi.
Qirg‘iziston bilan tovar ayirboshlash 31,3 foizga, Turkmaniston bilan 12,7 foizga, Tojikiston bilan 11,8 foizga, Afg‘oniston bilan 11,3 foizga oshdi.
O‘zbekiston MDH davlatlari bilan savdo aloqalarini tobora kengaytirmoqda. Boshqa xorijiy davlatlar bilan tovar ayirboshlash hajmining kamayishi hisobiga MDH davlatlarining ulushi 40 foizgacha (36,9 foizni tashkil etdi) oshdi. MDH mamlakatlarida eksport bozorlariga qaramlik ham asosan Rossiya hisobiga 31,5 foizdan 41 foizga oshgan.

Russia overtakes China and becomes the main trade partner for Uzbekistan
In November, Russia overtook China to become Uzbekistan’s main foreign trade partner. For the first time in seven months, Uzbekistan resumed the export of gold, selling the precious metal for $556.7 million in a month. The country is becoming increasingly dependent on the export markets of the CIS countries.
The trade turnover of Uzbekistan for 11 months reached $44.95 billion, having increased by $6.84 billion, or 18%, compared to January-November last year. This follows from the data of the State Committee on Statistics.
Exports since the beginning of the year increased to 17.36 billion (+12%), and imports to 27.59 billion (+22.1%). The foreign trade deficit exceeded 10.22 billion, which is 45.5% more than last year’s figure (-$7.02 billion).
For the first time since April, Uzbekistan resumed the export of gold and sold the precious metal worth $556.7 million in November. Gold ranks third (20.3%, or $3.53 billion) in the structure of exports after industrial goods (23.1%, $4.01 billion) and services (20.8%, $3.62 billion).
Export
Exports excluding gold in value terms increased by 21.4% to $13.84 billion. This was achieved mainly due to the growth in sales of textile products by 9.5% – up to $2.9 billion, vegetables and fruits – $1.05 billion (+20.7%), gas – $ 910.9 million ( +30.3%), oil and oil products – $148.4 million (2 times), fertilizers – $393.8 million (35.6%) and other items.
It is worth noting separately the growth in exports of power generating machines and equipment by 8.1 times ($154.5 million) and non-special machinery and equipment for industry, machine parts by 2.8 times ($75.8 million).
Textile exports account for 16.7% of the structure of total exports. Most products are yarn (45.2%), finished knitwear, and garments (28.5%). At the same time, the share of the latter is growing.
For Uzbek textiles, the Russian market remains the main one, where products worth $1.16 billion (+41%) were sent. Deliveries to Turkey increased by 21.8% to $481.9 million, but to China, they more than doubled from $609.3 million to $253.1 million.
Import
As for imports, food supplies remain at a high level: grains and products from them – $957.5 million (+30.1%), various food products and drugs – $438.4 million (almost twice), sugar, sugar and honey products – $518.9 million (+49.6%), meat and meat products – $283.9 million (+80.8%).
Imports of oil and oil products also increased – $1.09 billion (+17.9%), coal, coke and briquettes – $266.1 million (72.3%), electric current – $105.8 million (+23, 9%), while gas supplies fell to $104.8 million (-23.2%).
Imported medical and pharmaceutical products worth $1.44 billion (+1.9%), plastics – $769.7 million (+39.7%), iron and steel – $2.27 billion (+25.6%), cars — $1.92 billion (+11.1%).
Trade with countries
Dynamics of major partner countries in the foreign trade turnover of Uzbekistan (for January-November, million US dollars).
Russia again regained its leadership in foreign trade with Uzbekistan – $ 8.34 billion (share – 18.6%). The volume of exports to Russia increased by 49.5% to $2.8 billion, while imports increased by 17.3% to $5.54 billion.
China dropped to second place with $8.18 billion (18.2%). Next comes Kazakhstan – $4.2 billion (9.3%), Turkey (6.5%) – $2.93 billion and the Republic of Korea – $2.17 billion (4.8%).
Trade with Russia and China proliferates (26.7% and 21.6%, respectively). While the growth of trade with Kazakhstan has slowed down: if the indicator for the same period in 2021 increased by 34.7%, then this year it is 18.7%.
Foreign trade with Turkey began to fall: if last year the indicator increased by 61.8%, then this year the decline was 3.5%. This may be due to the lira devaluation and logistics problems.
Trade relations with Korea after falling in 2021 (-12%) increased by 29.1%.
Trade with Kyrgyzstan increased by 31.3%, with Turkmenistan – at 12.7%, Tajikistan – at 11.8%, and Afghanistan – at 11.3%.
Uzbekistan is increasingly expanding trade relations with the CIS countries. Due to the decrease in trade turnover with other foreign countries, the share of the CIS countries increased to 40% (it was 36.9%). Dependence on export markets in the CIS also increased from 31.5% to 41%, mainly due to Russia.