O’zbekiston-Eron hamkorligini rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi
Joriy yilning 14 sentyabr kuni Samarqand shahrida O’zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o’rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev va Shanxay Hamkorlik Tashkiloti sammitida ishtirok etish uchun oliy darajadagi Eron delegatsiyasining tashrifi doirasida mamlakatimizda bo’lib turgan Eron neft vaziri Javad Avjiyning muzokaralari bo’lib o’tdi.
Uchrashuv davomida tajriba almashish va kadrlar salohiyatini yuksaltirish, neft-gaz va neft-kimyo tarmoqlari ehtiyojlari uchun qo’shma korxonalarda uskunalar ishlab chiqarish va yetkazib berishni tashkil etish kabi yo’nalishlarda uzoq muddatli va o’zaro manfaatli hamkorlikni yo’lga quyish istiqbollari muhokama qilindi.
Xususan, tomonlar O’zbekistondagi neftni qayta ishlash zavodlarini modernizatsiya qilish, neft-kimyo sanoati ehtiyojlari uchun eng yuqori xalqaro standartlarga javob beradigan katalizatorlar ishlab chiqarish va maqbul narxlarda burg’ulash qurilmalarini yetkazib berishni tashkil etish bo’yicha loyihalarni birgalikda amalga oshirish imkoniyatlarini ko’rib chiqdilar. Eron tomoni loyihalarni hayotga tatbiq etishda to’g’ridan-to’g’ri investitsiyalarni jalb qilish choralarini ko’rishga tayyorligini bildirdi.
Neft va gaz sanoati xodimlarining tajribasi va malakasini oshirishni nazarda tutgan holda ilmiy sohada hamkorlikni yo’lga qo’yish istiqbollari muhokama qilindi. Eronning yetakchi ilmiy-tadqiqot markazlari bilan GTL texnologiyasidan foydalangan holda gaz kondensati va suyultirilgan gaz ishlab chiqarish kabi ustuvor yo’nalishlarda faoliyat yurituvchi korxonalar xodimlarini tayyorlash dasturini birgalikda ishlab chiqish bo’yicha kelishuvga erishildi.
Muzokaralar yakunida tomonlar sheriklik munosabatlarini davom ettirish hamda muhokama qilingan loyiha va tashabbuslarni amalga oshirish uchun “Yo’l xaritasi”ni birgalikda ishlab chiqishga kelishib oldilar.

Prospects for Uzbek-Iranian cooperation discussed
On September 14 of this year, in Samarkand, Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan Jamshid Khodjaev held talks with Iranian Oil Minister Javad Avzhiy, who is in our country as part of the visit of the Iranian delegation at the highest level to participate in the Summit of the Shanghai Cooperation Organization.
During the meeting, the prospects for long-term and mutually beneficial cooperation in such areas as interaction in the framework of the exchange of experience and increasing human resources, joint production and organization of equipment supplies for the needs of the oil and gas and petrochemical industries were discussed.
In particular, the parties considered the possibility of joint implementation of projects for the modernization of oil refineries in Uzbekistan, the production of catalysts that meet the highest international standards for the needs of the petrochemical industry and the organization of the supply of drilling rigs under the most attractive conditions. The Iranian side expressed readiness to take measures to attract direct investment in the implementation of projects.
The prospects for establishing cooperation in the scientific field were discussed, bearing in mind the exchange of experience and advanced training of personnel in the oil and gas industry. An agreement was reached on the joint development of a training program for employees of enterprises, including in such priority areas as the production of gas condensate and liquefied gas using GTL technology with leading research centres in Iran.
Following the talks, the parties agreed to support partnerships further and jointly develop a roadmap to implement the discussed projects and initiatives.