O’zbekiston-Eron hamkorligini rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi
Joriy yilning 14 sentyabr kuni Samarqand shahrida O’zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o’rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev va Shanxay Hamkorlik Tashkiloti sammitida ishtirok etish uchun oliy darajadagi Eron delegatsiyasining tashrifi doirasida mamlakatimizda bo’lib turgan Eron neft vaziri Javad Avjiyning muzokaralari bo’lib o’tdi.
Uchrashuv davomida tajriba almashish va kadrlar salohiyatini yuksaltirish, neft-gaz va neft-kimyo tarmoqlari ehtiyojlari uchun qo’shma korxonalarda uskunalar ishlab chiqarish va yetkazib berishni tashkil etish kabi yo’nalishlarda uzoq muddatli va o’zaro manfaatli hamkorlikni yo’lga quyish istiqbollari muhokama qilindi.
Xususan, tomonlar O’zbekistondagi neftni qayta ishlash zavodlarini modernizatsiya qilish, neft-kimyo sanoati ehtiyojlari uchun eng yuqori xalqaro standartlarga javob beradigan katalizatorlar ishlab chiqarish va maqbul narxlarda burg’ulash qurilmalarini yetkazib berishni tashkil etish bo’yicha loyihalarni birgalikda amalga oshirish imkoniyatlarini ko’rib chiqdilar. Eron tomoni loyihalarni hayotga tatbiq etishda to’g’ridan-to’g’ri investitsiyalarni jalb qilish choralarini ko’rishga tayyorligini bildirdi.
Neft va gaz sanoati xodimlarining tajribasi va malakasini oshirishni nazarda tutgan holda ilmiy sohada hamkorlikni yo’lga qo’yish istiqbollari muhokama qilindi. Eronning yetakchi ilmiy-tadqiqot markazlari bilan GTL texnologiyasidan foydalangan holda gaz kondensati va suyultirilgan gaz ishlab chiqarish kabi ustuvor yo’nalishlarda faoliyat yurituvchi korxonalar xodimlarini tayyorlash dasturini birgalikda ishlab chiqish bo’yicha kelishuvga erishildi.
Muzokaralar yakunida tomonlar sheriklik munosabatlarini davom ettirish hamda muhokama qilingan loyiha va tashabbuslarni amalga oshirish uchun “Yo’l xaritasi”ni birgalikda ishlab chiqishga kelishib oldilar.

Обсуждены перспективы узбекско-иранского сотрудничества
14 сентября текущего года в г.Самарканде заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев провёл переговоры с министром нефти Ирана Джавадом Авжий, находящимся в нашей стране в рамках визита иранской делегации на высшем уровне для участия в Саммите Шанхайской Организации Сотрудничества.
В ходе встречи обсуждены перспективы долгосрочного и взаимовыгодного сотрудничества в таких направлениях, как взаимодействие в рамках обмена опытом и повышения кадрового потенциала, совместного производства и организации поставок оборудования для нужд нефтегазовой и нефтехимической отраслей.
В частности, стороны рассмотрели возможности совместной реализации проектов по модернизации нефтеперерабатывающих заводов Узбекистана, производству катализаторов, отвечающих самым высоким международным стандартам для нужд нефтехимической промышленности и организации поставок буровых установок по наиболее привлекательным условиям. Иранской стороной выражена готовность принять меры по привлечению прямых инвестиций в реализацию проектов.
Обсуждены перспективы налаживания сотрудничества в научной сфере, имея в виду обмен опытом и повышение квалификации кадров нефтегазовой отрасли. Достигнута договорённость о совместной разработке программы подготовки работников предприятий, в том числе по таким приоритетным направлениям, как производство газоконденсата и сжиженного газа по технологии GTL с ведущими научно-исследовательскими центрами Ирана.
По итогам переговоров стороны договорились о дальнейшей поддержке партнёрских отношений и совместной разработке “Дорожной карты” по реализации обсужденных проектов и инициатив.