O’zbekiston va Belorusiya o’rtasidagi ko’p qirrali hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi
Joriy yilning 24 avgust kuni hukumat delegatsiyasining tashrifi doirasida Minsk shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayevning Belarus Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Leonid Zayats bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Unda ikki mamlakatning savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorligining joriy holati muhokama qilindi.
Suhbat davomida tomonlar O‘zbekiston va Belorussiya o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo qo‘shma komissiyaning bo‘lajak 9-yig‘ilishi doirasida yirik kelishuvlarga erishishdan o‘zaro manfaatdorligini bildirdilar. Bu, o‘z navbatida, savdo-iqtisodiy hamkorlik, qishloq xo‘jaligi, sog‘liqni saqlash va farmatsevtika, transport, taʼlim, ilmiy-texnik faoliyat, madaniy-gumanitar hamkorlik va turizm sohalaridagi o‘zaro munosabatlarni kengaytirishga imkon beradi.
Joriy yil boshidan buyon oziq-ovqat mahsulotlari, rangli metalllar, to‘qimachilik, kimyo va neft mahsulotlari, yog‘och va qora metalllar o‘zaro yetkazib berish hisobiga tovar aylanmasi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 12 foizga o‘sib, 250 million dollardan oshdi. Yetkazilayotgan tovarlar nomenklaturasini yana-da kengaytirish va o‘zaro savdo hajmini oshirish maqsadida tomonlar qo‘shma “Yo‘l xaritasi”ni imzolashga qaror qildilar va ikki mamlakat hududida savdo-logistika markazlarini, savdo uylarini va ular qoshida doimiy faoliyat ko‘rsatayotgan «shov-room»larni tashkil etish bo‘yicha tegishli chora-tadbirlar ko‘rishga kelishib oldilar.
Sanoat kooperatsiyasini kengaytirish istiqbollari ham muhokama qilindi. Belarus kompaniyalariga farmatsevtika mahsulotlarini ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish, O‘zbekistonda belarus traktorlari, shuningdek, tijorat, yo‘l-qurilish va qishloq xo‘jaligi texnikalarini ishlab chiqarishni mahalliylashtirish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirishda har tomonlama yordam berishga tayyorlik bildirildi.
Tomonlar tayyor qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini uchinchi mamlakatlar bozorlariga eksport qilish uchun qo‘shma fermer xo‘jaliklarini tashkil etish, shuningdek, «Agroexpress»loyihasining mavjud resurslari va imkoniyatlari asosida Belorussiya bozoriga o‘zbek meva-sabzavot mahsulotlarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri yetkazib berishni yo‘lga qo‘yish masalalariga alohida eʼtibor qaratdilar.
Muzokaralar yakunida o‘zaro munosabatlarni chuqurlashtirish va erishilgan kelishuvlarni hayotga tatbiq etish bo‘yicha navbatdagi tadbirlar belgilandi.

Prospects for the development of Uzbek-Belarusian multifaceted cooperation were discussed
On August 24 this year, within the framework of the visit of the government delegation to Minsk, a meeting was held between the Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan Jamshid Khodzhaev and the Deputy Prime Minister of the Republic of Belarus Leonid Zaits, at which the course of the current trade, economic and investment cooperation between the two countries.
During the conversation, the parties expressed mutual interest in reaching breakthrough agreements in the framework of the upcoming 9th meeting of the Joint Intergovernmental Commission on Bilateral Cooperation between Uzbekistan and Belarus, which will expand cooperation in the areas of trade and economic cooperation, agriculture, healthcare and pharmaceuticals, transport, education, scientific and technical activities, cultural and humanitarian cooperation and tourism.
Since the beginning of this year, due to the increase in mutual deliveries of food products, non-ferrous metals, textiles, chemical products, petroleum products, timber and ferrous metals, trade turnover has grown by 12% compared to the same period last year and exceeded $250 million. In order to further expand the range and increase the volume of mutual trade, the parties agreed to sign a joint “Road Map” and agreed on the adoption of appropriate measures to create trading houses on the territory of the two countries with the organization of permanent “showrooms”, trade and logistics centres in the territories of the two countries. countries.
The prospects for expanding industrial cooperation were discussed. Interest and readiness were expressed to provide all possible assistance to Belarusian companies in the implementation of projects to launch pharmaceutical production, localize the production of Belarusian tractors, as well as commercial, road construction and agricultural equipment in Uzbekistan.
The parties paid special attention to the organization of joint farms for the export of finished agricultural products to the markets of third countries, as well as the establishment of direct supplies of Uzbek fruits and vegetables to the Belarusian market based on the available resources and capabilities of the Agroexpress project.
As a result of the talks, further steps were identified to deepen the partnership and put into practice the agreements reached.