YeTTB bilan hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi
Joriy yilning 27 sentyabr kuni O’zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o’rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev YeTTB vitse-prezidenti Yurgen Rigterink boshchiligidagi Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki delegatsiyasini qabul qildi.
Uchrashuvda, shuningdek, YeTTB Bosh kotibi Koguchi Kazuxiko, Markaziy Osiyo va Mo’g’uliston bo’yicha YeTTB boshqaruvchi direktori Jujanna Xargitay va YeTTBning O’zbekistondagi vakolatxonasi rahbariyati ishtirok etdi.
Suhbat davomida mazkur moliya muassasasi va O’zbekiston o’rtasida ustuvor yo’nalishlardagi hamkorlikni chuqurlashtirishning hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Xususan, so’nggi ikki yil ichida YeTTB tomonidan kiritilgan mablag’lar bo’yicha mintaqa davlatlari orasida O’zbekiston birinchi o’rinda va 2021-yilda YeTTB tomonidan amalga oshirilgan investitsiyalar yo’nalishlarining beshligida ekanligi ta’kidlandi. Tomonlar, shuningdek, YeTTBning 2018-2023-yillarga mo’ljallangan Mamlakatlar strategiyasining Yangi O’zbekistonni 2022-2026-yillar mo’ljallangan taraqqiyot strategiyasi bilan muvofiqligini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Strategiyada xususiy sektorni rivojlantirishni qo’llab-quvvatlash, mintaqaviy va xalqaro hamkorlik va integratsiyani kengaytirish, ekologik toza energiya va resurs yechimlarini ilgari surish kabi yo’nalishlar aks etgan.
Investitsiyaviy hamkorlik masalalari ham ko’rib chiqildi. Xususan, 2018 yildan to hozirgi kungacha YeTTB O’zbekistonda energetika, suv ta’minoti va qattiq chiqindilarni qayta ishlash yo’nalishlarini rivojlantirish sohalarida 13 ta loyihani amalga oshirmoqda. Bundan tashqari, ishlab chiqilayotgan yangi investitsiya loyihalari portfeli umumiy qiymati 924 million dollarlik ortiq 8 ta loyihadan iborat. Tomonlar joriy va yangi loyiha tashabbuslarini jadal rivojlantirish bo’yicha keyingi hamkorlik formatini belgilab oldilar.
O’zbekistonda davlat korxonalarini xususiylashtirish va kapital bozorini rivojlantirish kabi ustuvor iqtisodiy va tarkibiy islohotlarni YeTTB tomonidan qo’llab-quvvatlash istiqbollari muhokama qilindi. Mavzu bo’yicha olib borilgan muzokarada Bank rahbariyati mamlakatda amalga oshirilayotgan tarkibiy o’zgarishlarning izchilligi va o’z vaqtidaligini yuqori baholab, ularni ro’yobga chiqarish borasida o’zaro hamkorlikni mustahkamlashga tayyorligini bildirdi.
Tomonlar, shuningdek, xalqaro tadbirlarni, jumladan, 2023-yilda Samarqandda bo’lib o’tadigan YeTTB Boshqaruvchilar Kengashining yillik yig’ilishini yuqori tashkiliy darajada o’tkazishga tayyorgarlik masalalarini ham ko’rib chiqdilar. Tadbirlarni eng yuqori tashkiliy va mazmun jihatidan yuksak darajada o’tkazish maqsadida YeTTB texnik missiyasi bilan yaqin hamkorlikni davom ettirish bo’yicha kelishuvga erishildi.
Uchrashuv yakunida muzokaralar davomida ko’rib chiqilgan qo’shma dastur va tashabbuslarni ilgari surish bo’yicha navbatdagi tadbirlar belgilandi.

Обсуждены перспективы расширения сотрудничества с ЕБРР
27 сентября текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев принял делегацию Европейского банка реконструкции и развития во главе с вице-президентом ЕБРР Юргеном Ригтеринком.
Во встрече также приняли участие Генеральный секретарь ЕБРР Когучи Казухико, управляющий директор ЕБРР по Центральной Азии и Монголии Жужанна Харгитай и руководство Представительства ЕБРР в Узбекистане.
В ходе беседы были обсуждены текущее состояние и перспективы углубления сотрудничества финансового учреждения и Узбекистана в приоритетных направлениях.
В частности, отмечено, что Узбекистан за последние два года стал крупнейшим получателем средств ЕБРР в регионе и 5-м по величине направлением инвестиций ЕБРР в 2021 году. Стороны также с удовлетворением отметили соответствие текущей страновой стратегии ЕБРР на 2018–2023 годы Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022 — 2026 годы. Речь идет о таких направлениях, как поддержка развития частного сектора, расширение регионального и международного сотрудничества и интеграции, а также продвижение экологически чистых энергетических и ресурсных решений.
Рассмотрен ход инвестиционного сотрудничества: с 2018 года по настоящее время ЕБРР реализует 13 проектов в Узбекистане в сферах развития сектора энергетики, водоснабжения и утилизации твердых отходов. Кроме того, портфель прорабатываемых инвестиционных проектов состоит из 8 проектов на сумму более 924 млн долларов. Стороны обозначили формат дальнейшего взаимодействия по ускоренному продвижению текущих и новых проектных инициатив.
Обсуждены перспективы поддержки ЕБРР таких приоритетных экономических и структурных реформ в Узбекистане, как приватизация государственных предприятий и развитие рынка капитала. Раскрывая тему руководство банка высоко оценило последовательность и своевременность осуществляемых в стране структурных преобразований, выразив готовность укреплять взаимодействие в рамках их реализации.
Стороны также рассмотрели вопросы подготовки на высоком организационном уровне международных мероприятий, в том числе Ежегодного совещания Совета управляющих ЕБРР в Самарканде в 2023 году. Достигнута договорённость продолжить тесное взаимодействие с технической миссией ЕБРР, с целью проведения мероприятий на самом высоком организационном и содержательном уровне.
По итогам встречи были определены дальнейшие действия по продвижению совместных программ и инициатив, рассмотренных в ходе переговоров.