Turkiy davlatlar tashkiloti doirasida Investitsiya jamg‘armasini tashkil etishga tayyorgarlik ko‘rilmoqda
Turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo davlatlar ayni paytda Turkiy investitsiya jamg‘armasini tashkil etish masalasi ustida faol ish olib bormoqda. Joriy yilning 10-11 yanvar kunlari Istanbul shahrida tegishli Bitim loyihasini ishlab chiqish uchun mas’ul bo‘lgan Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkiya va O‘zbekiston ekspertlarining navbatdagi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston tomonidan Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi vakili ishtirok etdi.
Ma’lumot uchun: Turkiy investitsiya jamg‘armasi turkiy davlatlar tomonidan tashkil etilgan birinchi va asosiy qo‘shma moliya institutiga aylanadi va Turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo davlatlarning iqtisodiy salohiyatini, ular o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlashga hizmat qiladi, jamg‘arma mablag‘lari esa qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga yo‘naltiriladi.
Jamg‘arma faoliyati: tadbirkorlikni rag‘batlantirish, yangi ish o‘rinlari yaratish, Turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo davlatlarning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi kabi ustuvor yo‘nalishlarni o‘z ichiga oladi.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha har bir ishtirokchi davlatda hujjat loyihasini kelishish boʻyicha ichki tartib-qoidalarni qisqa muddatlarda yakunlash boʻyicha kelishuvga erishildi va rejalashtirilgan qoʻshma tadbirlar doirasida Bitimni imzolashga kelishib olindi.

Ведется подготовка к созданию Инвестиционного фонда в рамках Организации тюркских государств
Странами-участницами Организации тюркских государств в настоящее время активно прорабатывается вопрос учреждения совместного Инвестиционного фонда. 10-11 января текущего года в Стамбуле проведено очередное заседание экспертов из Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Турции и Узбекистана, ответственных за выработку соответствующего проекта Соглашения.
С узбекской стороны участие в мероприятии принял представитель Министерства инвестиций, промышленности и торговли.
Справочно: Тюркский инвестиционный фонд станет первым и основным совместным финансовым институтом, созданным тюркскими государствами, и будет нацелен на мобилизацию экономического потенциала стран-участниц Организации Тюркских Государств для укрепления торгово-экономического сотрудничества между ними и реализации совместных проектов.
Приоритетами Фонда обозначены: содействие предпринимательству, созданию рабочих мест, исследованиям и инновациям, социально-экономическому развитию государств-членов.
По итогам заседания достигнута договоренность о скорейшем завершении внутригосударственных процедур согласования проекта документа в каждой из стран-участниц, а также подтверждены намерения по его скорейшему подписанию в рамках намеченных совместных мероприятий.