Infografika: O‘zbekistonning 2022 yil yanvar-dekabr oylaridagi YeOII bilan savdo aloqasi
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi infografikasida joriy yilning dekabr oyida Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi (YeOII) davlatlari bilan O‘zbekistonning savdo-sotiqda yuz bergan o‘zgarishlari keltirilgan.
O‘zbekiston Respublikasining Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqiga a’zo davlatlar bilan 2022 yilning yanvar-noyabr oylaridagi tashqi savdo aylanmasi 2021 yilning shu davriga nisbatan 22,7%ga o‘sib, 15,7 mlrd.dollarni tashkil etdi.
Shundan eksport hajmi 5,6 mlrd.dollar, import hajmi esa 10,1 mlrd.dollarga yetgan.
O‘zbekistonning umumiy tashqi savdo aylanmasida YeOII davlatlarining ulushi 31,4%ni, jami eksport – 28,9%ni, jami import – 33,1%ni tashkil etdi.
2022 yilning yanvar-dekabr oylari yakunida O‘zbekistonning YeOII davlatlari bilan tashqi savdo hajmidagi ulushi:
Rossiya bilan tashqi savdo aylanmasi 22,9%ga o‘sdi va 9,3 mlrd. dollarni (O‘zbekistonning YeOII mamlakatlari bilan tashqi savdo aylanmasining 59%i) tashkil etdi. Shundan,
• eksport – 3,1 mlrd. dollar,
• import – 6,2 mlrd dollar.
Qozog‘iston bilan tashqi savdo aylanmasi 17,9%ga o‘sdi va 4,6 mlrd. dollarni (29%) tashkil etdi. Shundan,
• eksport – 1,4 mlrd. dollar,
• import – 3,2 mlrd. dollar.
Qirg‘iziston bilan tashqi savdo aylanmasi 32,1%ga o‘sdi va 1,3 mlrd. dollarni (8%) tashkil etdi. Shundan,
• eksport – 979 mln. dollar,
• import – 281 mln. dollar.
Belarus bilan tashqi savdo aylanmasi 41,5%ga o‘sdi va 536 mln. dollarni (4%) tashkil etdi. Shundan,
• eksport – 127 mln. dollar,
• import – 410 mln. dollar.
O‘zbekiston 2020 yilning dekabrida Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqida kuzatuvchi maqomini oldi. Aynan shu uyushma bilan eng yaqin savdo-iqtisodiy aloqalar yo‘lga qo‘yilib, YeOII bilan yanada integratsiyalashuv ularni yanada mustahkamlash imkonini beradi.
Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi mamlakatlarining 2020 yilda O‘zbekiston Respublikasi bilan savdo aylanmasi qariyb 10 milliard dollarni tashkil etdi. YeOII mamlakatlarining ulushi O‘zbekiston umumiy tovar eksportining 30-31% ini tashkil etadi.
O‘zbekiston 2019 yilda umumiy qiymati 9,42 milliard dollarlik mahsulot eksport qildi, shundan 2,83 milliard dollarlik mahsulot YeOII hududiga yetkazib berildi. ITSV ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekiston va YeOII mamlakatlari o‘rtasidagi savdo aylanmasi to‘rt yilda 75% ga oshgan.
An’anaga ko‘ra, O‘zbekiston to‘qimachilik, metallurgiya va kimyo sanoati mahsulotlari, shuningdek, oziq-ovqat, birinchi navbatda, meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qiladi. Respublikada qurilish materiallari, yog‘ochni qayta ishlash va kimyo sanoati mahsulotlari, shuningdek, qayta ishlangan oziq-ovqat mahsulotlari, jumladan, sut va go‘sht mahsulotlari YeOIIdan olinadi.
YeOIIga yanada integratsiyalashgan holda O‘zbekiston tashqi bozorlarga chiqishda, xususan Vetnam, Eron, Serbiya va Singapur bilan savdo qilishda yanada qulay sharoitlarga ega bo‘ladi.
Avval xabar qilinganidek, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markaziga O‘zbekistonning YeOIIda ishtirok etishi mumkinligini tekshirish va dastlabki baho berish vazifasi yuklatildi.
O‘zbekistonning YeOIIga a’zo bo‘lishiga ta’sirini baholash bo‘yicha tadqiqot mamlakatning 14 ta universitetlarida taqdim etildi. Tadqiqot natijalari «Ekonomicheskoye obozreniye» jurnalining saytida chop etilgan bo‘lib, unda ushbu tadqiqotga oid infografika va tahliliy maqolalar joylashtirilgan.
Xususan, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi ekspertlari YeOIIga qo‘shilish qishloq xo‘jaligi, transport sohasi, avtomobil sanoati, to‘qimachilik va poyabzal sanoati, farmatsevtika sanoati, shuningdek, biznes foydalari va boshqa sohalarga qanday ta’siri ko‘rsatishi haqida so‘zlab berdi.

The foreign trade turnover of the Republic of Uzbekistan with the member states of the Eurasian Economic Union in 2022 increased by 22.7% compared to the 2021 and amounted to $15.7 billion.
Of these, exports amounted to $5.6 billion, and imports – $10.1 billion.
The share of the EAEU countries in the total foreign trade turnover of Uzbekistan amounted to 31.4%, total exports – 28.9%, total imports – 33.1%.
The indicators of Uzbekistan’s foreign trade in the EAEU countries in 2022 amounted to:
Foreign trade turnover with Russia increased by 22.9% and amounted to $9.3 billion (59% of Uzbekistan’s foreign trade turnover with the EAEU countries), of which:
- exports – $3.1 billion
- imports – $6.2 billion
Foreign trade turnover with Kazakhstan increased by 17.9% and amounted to $4.6 billion (29%), of which:
- exports – $1.4 billion
- imports – $3.2 billion
Foreign trade turnover with Kyrgyzstan increased by 32.1% and amounted to $1.3 billion (8%), of which:
- exports – $979 million
- imports – $281 million
Foreign trade turnover with Belarus increased by 41.5% and amounted to $536 million (4%), of which:
- exports – $127 million
- imports – $410 million
In December 2020, Uzbekistan received observer status with the Eurasian Economic Union. With this association, the closest trade and economic ties have been established and further integration with the EAEU will make it possible to strengthen them even more.
The trade turnover of the countries of the Eurasian Union with the Republic of Uzbekistan accounted for about $12.8 billion in 2021. The share of the EAEU countries accounts for 30.4% of the total merchandise exports of Uzbekistan.
The trade turnover of the countries of the Eurasian Union with the Republic of Uzbekistan accounted for about $9.83 billion in 2020. The share of the EAEU countries accounts for 27.1% of the total merchandise exports of Uzbekistan.
The trade turnover of the countries of the Eurasian Union with the Republic of Uzbekistan accounted for about $11.2 billion in 2019. The share of the EAEU countries accounts for 26.5% of the total merchandise exports of Uzbekistan.
In 2019, Uzbekistan exported a total of $9.42 billion worth of goods, of which $2.83 billion worth of goods were supplied to the EAEU.
Traditionally, Uzbekistan exports textile, automotive, electrical industry products to the EAEU, as well as food, primarily fruit and vegetable products. From the EAEU, Uzbekistan receives metal products, petroleum products, wood, machinery and equipment, chemical industry products, food, in particular cereals, vegetable oils, etc.
With further integration with the EAEU, Uzbekistan will receive more favorable conditions for entering foreign markets, in particular when trading with Vietnam, Iran, Serbia and Singapore, which have concluded preferential trade agreements with the EAEU.
As previously reported, CERR was tasked with conducting a study and giving a preliminary assessment of the consequences for the economy of Uzbekistan’s possible participation in the EAEU.
A study to assess the impact of Uzbekistan’s accession to the EAEU was presented in 14 universities of the country. The results of the study were published on the website of the “Economic Review” Journal, where infographics and analytical articles on the results of this study are posted.
In particular, CERR experts spoke about how joining the EU will affect agriculture, the transport sector, the automotive industry, textile, footwear, pharmaceutical, electrical engineering industries, business conditions and more.