Infografika: O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlik
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi O‘zbekistonning Fransiya bilan savdosini tahlil qilib, eksport hajmini yanada kengaytirish va oshirishning eng istiqbolli yo‘nalishlarini belgilab oldi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makronning taklifiga binoan joriy yilning 21-22 noyabr kunlari rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi.
O‘ndan ortiq muhim ikki tomonlama hujjatlar, shuningdek, investitsiya bitimlari va savdo shartnomalari to‘plamining qabul qilinishi rejalashtirilgan.
Mazkur tadbir arafasida Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi 5 yil davomida tashqi savdo aloqalarining rivojlanishi va ikki mamlakat savdo salohiyati tahlilini taqdim etuvchi infografika tayyorladi.
So‘nggi yillarda O‘zbekiston-Fransiya hamkorligi izchil mustahkamlanib, kengayib bormoqda. Hozirgi dinamika O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi hamkorlik doirasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni chuqurlashtirishga ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
O‘zbekiston rahbarining 2018 yil oktyabr oyida Fransiyaga birinchi rasmiy tashrifi yakunlari bo‘yicha avtotransport, turizm, harbiy-texnikaviy hamkorlik, kosmik tadqiqotlar, investitsiya loyihalarini moliyalashtirish, madaniyat va boshqa sohalarga oid 10 ta hujjat imzolandi. Shu bilan birga, O‘zbekiston va Fransiya kompaniyalari tomonidan 5 milliard yevroga yaqin investitsiya loyihalari bo‘yicha shartnomalar imzolandi.
Shunday qilib, kelgusida samarali hamkorlik qilish uchun barcha sharoitlar yaratildi.
O‘zbekistonning Fransiya bilan savdosi
So‘nggi 5 yil ichida O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 1,43 milliard dollarni tashkil etib, 2017 yildagi 257,2 million dollardan 2021 yilda 280,8 million dollarga ko‘tarildi. Shu bilan birga, xususan, aviatsiya texnikasi, zarur mashina va uskunalar, farmatsevtika mahsulotlari, tibbiy asbob-uskunalar va boshqalarni sotib olish hisobiga import hajmi 2,4 barobar oshib, 259,9 million dollarni tashkil etdi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, O‘zbekiston GSP+ benefitsiar maqomini olishi munosabati bilan 2021 yilda meva-sabzavot, xususan, yong‘oq, to‘qimachilik mahsulotlari, gilam mahsulotlari, elektrotexnika mahsulotlarining ayrim turlari eksportida o‘rtacha o‘sish kuzatildi.
Foydalanilmagan savdo salohiyati
Savdo munosabatlarimizdagi muayyan nomutanosiblikka qaramay, so‘nggi besh yilda O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 10 foizga o‘sdi, savdo-iqtisodiy hamkorlikda hali foydalanilmagan salmoqli salohiyat mavjud.
Shunday qilib, joriy yilda ham O‘zbekistonning Fransiya bilan savdo aylanmasining o‘sish tendensiyasi davom etmoqda.
Joriy yilning yanvar-sentyabr oylari yakunlariga ko‘ra, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan tovar ayirboshlash hajmi 5,6%ga oshdi va 232,2 mln. dollarni tashkil etdi, O‘zbekiston eksporti 9 barobar oshib, 69,7 mln.dollarni tashkil etdi.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlik salohiyati hali yetarli darajada ochilgan emas va iqtisodiyotlarimizning bir-birini to‘ldirishini hisobga olgan holda, o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish uchun katta istiqbollar mavjud. Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi bugungi kunda rivojlanishi kerak bo‘lgan eng muhim sohalarni aniqladi. Xususan, O‘zbekiston Fransiya tashqi bozorlarda katta hajmda import qiladigan ayrim turdagi mahsulotlarni fransuz bozoriga yetkazib berish hajmini o‘stirishi mumkin. Bular metallurgiya (mis, rux, buyumlar va qora metallar), kimyo va to‘qimachilik mahsulotlari (tayyor kiyim–kechak, gilam), meva-sabzavot mahsulotlari, shu jumladan qayta ishlangan, polimerlar, ayrim turdagi elektrotexnika mahsulotlari (kabellar, transformatorlar).
Fransiya O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqidagi asosiy savdo sheriklaridan biridir
2018 yilda Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha yangi strategiyasi qabul qilindi. “O‘zbekiston Respublikasi bilan Yevropa Ittifoqi o‘rtasida sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi Bitim”ga muvofiq, Yevropa Ittifoqi mamlakatlari bilan O‘zbekiston o‘rtasidagi o‘zaro savdoda eng maqbul davlat rejimi o‘rnatildi, daromadlarga ikki tomonlama soliq solishning oldini olish to‘g‘risidagi Konvensiya va boshqa hujjatlar imzolandi.
2017 yilda Yevropa Ittifoqi bilan “to‘qimachilik protokoli” kuchga kirdi, 2019 yilda O‘zbekiston GSP+ benefitsiar davlatiga aylandi, 2022 yilda “Cotton Campaign” o‘zbek paxtasiga nisbatan sanksiyalarni bekor qildi.
O‘zbekiston Prezidentining Fransiyaga tashrifi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makronning taklifiga binoan joriy yilning 21-22 noyabr kunlari rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi.
Kun tartibidan konstruktiv siyosiy muloqotni yanada rivojlantirish, ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish, eng avvalo, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida investitsiya loyihalarini amalga oshirish, faol gumanitar va ta’lim almashinuvlarini davom ettirish masalalari o‘rin olgan.
Bundan tashqari, shu kunlarda Parijda Fransiyaning «MEDEF» tadbirkorlar harakati ko‘magi bilan tashkil etilgan biznes forum bo‘lib o‘tmoqda.

Инфографика: Торгово-экономическое взаимодействие Узбекистана с Францией
Центр экономических исследований и реформ проанализировал торговлю Узбекистана с Францией и определил наиболее перспективные направления для дальнейшего расширения и наращивания объемов экспорта.
По приглашению Президента Франции Эммануэля Макрона Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 21-22 ноября находится в этой стране с официальным визитом.
В ходе визита Президента Узбекистан Шавката Мирзиёева во Францию планируется подписание 14 документов о сотрудничестве в сфере образования, науки, культурного наследия, гражданской авиации, государственной службы и борьбы с коррупцией.
В преддверии этого события Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) подготовил инфографики, в которых представлен анализ развития внешнеторговых отношений Узбекистана с Францией за 5 лет и торговый потенциал двух стран.
В последние годы отмечается последовательное укрепление и расширение узбекско-французского сотрудничества. Сложившаяся динамика позитивно сказывается на углублении торгово-экономических отношений в рамках взаимодействия Узбекистана и Франции.
По итогам первого официального визита главы Узбекистана во Францию в октябре 2018г. было подписано 10 документов касательно автомобильных перевозок, туризма, военно-технического сотрудничества, исследования космоса, финансирования инвестиционных проектов, культуры и других сфер. Тогдаже, компании Узбекистана и Франции подписали соглашения по инвестиционным проектам на 5 млрд. евро.
Таким образом, были созданы все условия для дальнейшего плодотворного сотрудничества.
Торговля Узбекистана с Францией
За последние 5 лет суммарный товарооборот между Узбекистаном и Францией составил $1,43 млрд. и вырос с $257,2 млн в 2017г. до $280,8 млн в 2021г. Суммарный объем экспорта составил $670,9 млн., при этом отмечено некоторое снижение ежегодных показателей экспорта.
Объем импорта вырос в 2,4 раза с $108,2 млн. до $259,9 млн., в частности за счет приобретения авиационной техники, необходимых машин и оборудования, фармацевтической продукции, медтехники и др.
По оценкам, в связи с получением Узбекистаном статуса-бенефициара GSP+, в 2021г. наблюдался умеренный рост экспорта плодоовощной продукции, в частности, орехов, а также текстильной продукции, ковровых изделий, отдельных видов электротехнической продукции.
Неиспользованный торговый потенциал
За последние пять лет товарооборот между Узбекистаном и Францией вырос почти на 10%, при этом наблюдается дисбаланс во взаимной торговле. В то же время, следует отметить, что имеется значительный неиспользованный потенциал в наращивании торгово-экономического сотрудничества.
Так, тенденция роста товарооборота Узбекистана с Францией продолжается и в этом году.
По итогам января-сентября т.г., по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, товарооборот вырос на 5,6% и составил $232,2 млн., а экспорт Узбекистана увеличился в 9 раз до $69,7 млн.
Торгово-экономический потенциал между наши странами далеко не полностью реализован. Имеются большие перспективы сотрудничества. ЦЭИР выделил наиболее важные сферы, которые необходимо сегодня развивать. В частности, Узбекистан может нарастить поставки на французский рынок отдельных видов продукции, которые Франция импортирует в больших объемах на внешних рынках. Это – металлургическая (медь, цинк, изделия и черных металлов), химическая и текстильная продукция (готовая одежда, ковровые изделия), плодоовощная продукция, в том числе переработанная, полимеры, отдельные виды электротехнической продукции (кабели, трансформаторы).
Франция один из основных торговых партнеров Узбекистана в Европейском Союзе
В 2018 году принята новая Стратегия ЕС по ЦА. В соответствии с «Соглашением о партнерстве и сотрудничестве между Республикой Узбекистан и Европейским Союзом», во взаимной торговле между странами ЕС и Узбекистаном установлен режим наибольшего благоприятствования, подписаны Конвенция об избежании двойного налогообложения на доходы и другие документы.
В 2017 году вступил в силу «текстильный протокол» с Евросоюзом, в 2021 году Узбекистан стал страной-бенефициаром GSP+, а в 2022 году «Cotton Campaign» снял санкции с узбекского хлопка.
Визит Президента Узбекистана во Францию
По приглашению Президента Французской Республики Эммануэля Макрона Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 21-22 ноября находится в этой стране с официальным визитом.
В повестку дня включены вопросы дальнейшего развития конструктивного политического диалога, расширения многопланового сотрудничества, прежде всего реализации инвестиционных проектов в различных отраслях экономики, продолжения активного гуманитарного и образовательного обмена.
Кроме того, в эти дни в Париже проходит бизнес-форум, организованный при поддержке Французского движения предпринимателей «MEDEF».