Konstruktiv muloqot yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga turtki bo‘ladi
2022-yilning 4-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Narbayeva AQSh Davlat kotibining global jamoatchilik bilan aloqalar bo‘yicha yordamchisi vazifasini bajaruvchi Elizabet Kennedi Tryudoni qabul qildi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston-AQSh hamkorligining bugungi holati va istiqbollari, jumladan, parlamentlararo hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Ikki davlat o‘rtasidagi parlamentlararo aloqalarni kengaytirishda “O‘zbekiston bo‘yicha komissiya” (do‘stlik guruhi) faoliyatining o‘rni va samaradorligi qayd etildi.
Muloqotda siyosiy, savdo-iqtisodiy, ijtimoiy-madaniy-gumanitar hamkorlikni, jumladan, ayollar tadbirkorligini rivojlantirish, xotin-qizlarning jamiyatdagi rolini kuchaytirish, gender tengligini ta’minlash yuzasidan fikr almashildi.
Xususan, O‘zbekiston parlamenti va hukumati tomonidan ayollar huquqlarini himoya qilish va qo‘llab-quvvatlash borasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar, xotin-qizlarning ijtimoiy-iqtisodiy faolligini oshirishga qaratilgan islohotlarga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuvda savdo-iqtisodiy aloqalarni faol rivojlantirish, ikki mamlakat hukumatlari oʻrtasidagi muntazam siyosiy aloqalarni faollashtirish, mahalliy hokimiyat organlari bilan yaqin aloqalarni yoʻlga qoʻyish, davlat rahbarlarining oʻzaro tashriflari yuzasidan fikr almashildi. Bunday yondashuv ikki tomonlama munosabatlarni barcha sohalarda sifat jihatidan kengaytirishga xizmat qilishi ta’kidlandi.

Конструктивный диалог является импульсом реализации новых совместных проектов
4 октября 2022 года Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева приняла и.о.помощника Государственного секретаря Соединенных Штатов Америки по глобальным связям с общественностью Элизабет Кеннеди Трюдо.
В ходе встречи обсуждены текущее состояние и перспективы узбекско-американского сотрудничества, в том числе вопросы расширения межпарламентского взаимодействия.
Отмечены роль и эффективность работы «Кокуса по Узбекистану» (группы дружбы) в расширении межпарламентских связей двух стран.
В ходе диалога состоялся обмен мнениями по вопросам развития политического, торгово-экономического, социального, культурно-гуманитарного сотрудничества, в том числе женского предпринимательства, усиления роли женщин в обществе, обеспечения гендерного равенства.
В частности, сделан акцент на мерах, принимаемых парламентом и правительством Узбекистана по защите и поддержке прав женщин, а также реформах, направленных на повышение социально-экономической активности женщин.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями относительно активного развития торгово-экономических отношений, активизации регулярных политических контактов между правительствами двух стран, налаживания тесных связей с местными органами власти, осуществления взаимных визитов руководителей отдельных отраслей. Отмечено, что такой подход служит качественному расширению двусторонних отношений во всех сферах.