Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi 2022 yil uchun YaIMning real o‘sish suratini 5,77% darajasida prognoz qilmoqda
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) 2022 yil uchun YaIM prognozlarini batafsil katta ma’lumotlar oqimiga asoslangan yangi yondashuv (noukasting) yordamida hisoblab chiqdi.
20 toifadagi 250 ga yaqin haftalik Google qidiruv natijalari, alohida mahsulotlar uchun narxlar smetalari (shu jumladan oltin va neft narxlarining o‘zgarishi) hamda yalpi import va zaxiralarning asosiy ko‘rsatkichlariga asoslanib haftalik O‘zbekiston Respublikasi YaIM prognozi tuzildi.
O‘zbekiston iqtisodiyotiga salbiy tashqi shoklar sezilarli ta’sir ko‘rsatmoqda. Tahlilda mamlkat 2022 yilning 1-choragida duch kelgan (Qozog‘istondagi siyosiy notinchlik, elektr ta’minotidagi keng ko‘lamli uzilish va Ukrainadagi mojaro)salbiy omillar hisobga olingan.
Prognozlar yalpi ichki mahsulotning chorak yakunlari ko‘rsatkichlarida aniqlanmagan o‘ziga xos jihatlarini ochib berdi. Xususan, sezilarli pasayish joriy yilning fevral-mart oylarida kuzatildi. Ammo, O‘zbekiston iqtisodiyoti 2-chorak davomida sezilarli darajada tiklanib yuqori sur’atlarda o‘sdi.
O‘zbekistonning birinchi chorakdagi iqtisodiy o‘sishi odatda mavsumiy omillar hisobiga past bo‘ladi. 2018-2021 yillar davomida O‘zbekiston YaIMning o‘sishi birinchi chorakda yalpi ichki mahsulotning yillik o‘sishidan o‘rtacha 0,43 foizga kam bo‘ldi. Shu sababli, salbiy omillarning iqtisodiyotga ta’siri kuchli bo‘ldi va 2022 yilning birinchi choragida YaIM o‘sishini sekinlashtirdi.
2022 yil uchun YaIMning haftalik o‘sish sur’atlari prognozi
Yuqorida aytib o‘tilgan omillarni hisobga olgan holda, shuningdek, YaIM dinamikasining haftalik prognoz ko‘rsatkichlarini jamlagan holda, 2022 yil 1-yarmida 2021 yil 1-yarmiga nisbatan iqtisodiy o‘sishning taxminiy ko‘rsatkichlari 4,99%ni tashkil qildi.
2022 yilning 3-choragida YaIMning taxminiy haftalik dinamikasida o‘sib borayotgan tendensiya kuzatilmoqda, bu esa YaIM o‘sish sur’atini yiliga kamida 0,68 foizga oshiradi. Bunga ko‘ra, 2022 yil uchun YaIMning real o‘sish surati 5,77% darajasida prognoz qilinmoqda.
Shundan kelib chiqib, 2022 yil uchun O‘zbekistonning iqtisodiy o‘sishi prognoz qilinayotgan diapazoni 5,67%-5,87% darajasida belgilandi.
Ma’lumot uchun: Noukasting usuli – bir qator rivojlangan mamlakatlar – Angliya banki, Yevropa Markaziy banki va Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti tomonidan milliy iqtisodiy siyosatni ishlab chiqishda keng qo‘llaniladi. Ushbu toifadagi modellar an’anaviy modellarga o‘xshash xususiyatlarga ega, ammo “inqiroz” holatlarida (masalan, 2008-2009, 2020 yillar va hozirgi holat) ulardan sezilarli darajada ustundir. Joriy usul muhim statistik ma’lumotlar, ayniqsa, YaIM ko‘rsatkichlarining sezilarli darajada kechikishlar bilan chop etilishi sababli dolzarb hisoblanadi. Ushbu prognoz iqtisodiyotning mehnat bozori va aholi farovonligi kabi o‘ziga hos jihatlarini baholash uchun ham qo‘llaniladi.

ЦЭИР повысил прогноз роста ВВП Узбекистана в 2022 году на уровне 5,77%
Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) оценил прогнозные показатели ВВП на 2022 год используя новый подход (ноукастинг), основанный на чрезвычайно подробных потоках больших данных.
На основе сбора около 250 еженедельных результатов поиска через Google по 20 категориям показателей, объединенных с оценками цен на отдельные продукты (включая изменения цен на золото и нефть), а также фундаментальными переменными валового импорта и запасов был осуществлен еженедельный прогноз ВВП Республики Узбекистан.
Экономика Узбекистана подверглась значительному влиянию негативных внешних шоков. Проведенный анализ учитывает негативные факторы, которым подверглась страна в 1-полугодии 2022 года (политические волнения в Казахстане, масштабное отключение электроэнергии и конфликт на Украине).
Прогнозы раскрыли особенные аспекты ВВП, которые невозможно выявить в квартальных показателях. В частности, значительное замедление наблюдалось в течении февраля и марта текущего года. Но, последующее восстановление экономики также был значимым.
Экономический рост Узбекистана в первом квартале обычно ниже из-за сезонных факторов. В течении 2018-2021 годов рост ВВП Узбекистана в первых кварталах был в среднем на 0,43% меньше, чем годовой рост ВВП. Поэтому негативные факторы усугубили экономические последствия и замедлили рост ВВП в первом квартале 2022 года.
С учетом вышеупомянутых факторов, а также консолидируя еженедельные прогнозные показатели динамики ВВП, предполагаемый рост экономики в 1-полугодии 2022 года по отношению к 1-полугодию 2021 года составил 4,99%.
Соответственно, наблюдается растущий тренд в еженедельной динамике ВВП на 2-полугодие 2022 года, который позволит увеличить темпы роста ВВП минимум на 0,68% в годовом исчислении. Согласно этому, реальный рост ВВП на 2022 год прогнозируется на уровне 5,77%.
Исходя из этого, прогнозируемый диапазон экономического роста Узбекистана установлен на уровне 5,67%-5,87% на 2022 год.
Для справки: ноукастинг – это метод, который широко используется в разработке национальной экономической политики многих развитых стран, в том числе Банком Англии, Европейским центральным банком и ОЭСР.Модели этого рода имеют аналогичные характеристики с текущими традиционными моделями, но значительно превосходят их во время «кризисных» эпизодов (например, 2008–2009, 2020 года и текущая ситуация). Текущий метод актуален тем, что основные статистические данные доступны со значительной задержкой, особенно для ежеквартальных показателей ВВП. Данный прогноз также применяется для оценки конкретных аспектов состояния экономики, таких как рынок труда и благосостояние населения.