Xorazm viloyatida sanoatni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha imkoniyatlar o‘rganildi
Joriy yilning 7-yanvar kuni investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov boshchiligidagi hamda tarmoq birlashmalari, tijorat banklari va mahalliy hokimiyat organlari rahbarlaridan iborat Ishchi guruh Xorazm viloyatining sanoat, investitsiyaviy va eksport salohiyatining joriy holati bilan tanishish va uni rivojlantirishni jadallashtirish chora-tadbirlarini shakllantirish bo‘yicha ishlarni davom ettirdi.
Jumladan, Ishchi guruh “Develop Textile”, “New Best Style” MChJ, “Future Industries Systems” MChJ, “Xiva klaster” MChJ, “Xiva ipak fabrikasi”, “Yantex invest” MChJ, “Yangiariq tex” MChJ, “Komila kelajak avlod gilamlari” MChJ korxonalarida bo‘ldi. Loyiha tashabbuskorlari bilan suhbatda tadbirkorlar o’z faoliyati davomida duch keladigan masalalar muhokama qilindi va ularni hal etish algoritmlari joyida ishlab chiqildi. Tegishli rahbarlarga zudlik bilan yordam choralarini ko’rish topshirildi.
Amalga oshirilayotgan ishlardan ko‘zlangan maqsad sanoatning turli tarmoqlarida ishlab chiqarish hajmini oshirish, faoliyat ko‘rsatayotgan korxonalarni kengaytirish va ishlab chiqarish samaradorligini oshirish, qiynalayotgan korxonalarni loyihaviy quvvatlarga olib chiqish jarayonida tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash borasidagi tizimli ishlar samaradorligini oshirishdan iborat. Ushbu chora-tadbirlar qo‘shimcha investitsiya loyihalarini amalga oshirish bilan bir vaqtda ishlab chiqarish hajmini 2023-yilga mo‘ljallangan ko‘rsatkichlardan kamida 15 foizga oshirish imkonini beradi.

Изучены дополнительные возможности промышленного роста в Хорезмской области
7 января этого года Рабочая группа во главе с министром инвестиций, промышленности и торговли Лазизом Кудратовым и в составе руководителей отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти продолжила ознакомление с текущим состоянием и выработку мер по ускоренному развитию промышленного, инвестиционного и экспортного потенциала Хорезмской области.
В частности, Рабочая группа побывала на предприятиях ООО “Develop Textile”, ООО “New Best Style”, ООО “Future Industries Systems”, ООО “Хива Кластер”, ООО “Хива Силк Фабрик”, ООО “Yantex invest”, ООО “Yangiariq tex”, ООО “Komila kelajak avlod gilamlari”. В беседе с инициаторами проектов обсуждены вопросы, с которыми они сталкиваются в процессе своей деятельности, и прямо на месте выработаны алгоритмы их решения. Руководителям поручено принять меры по оказанию незамедлительной помощи.
Цель проводимой работы – увеличить объёмы производства в различных отраслях промышленности, поднять эффективность системной работы по поддержке предпринимателей в процессе расширения и увеличения производительности действующих предприятий и выводу отстающих на проектную мощность. Данные меры параллельно с реализацией дополнительных инвестиционных проектов позволят увеличить объёмы продукции не менее чем на 15% от целевых ориентиров 2023 года.