OTB OʻZBEKISTONDA IQTISODIYOT BOSHQARUVINI TAKOMILLASH UCHUN 150 MILLION AQSH DOLLARI MIQDORIDAGI KREDITNI MAʼQULLADI.
MANILA, FİLIPPIN (2023-yil 9-fevral) — Osiyo taraqqiyot banki (OTB) O‘zbekistonda iqtisodiy boshqaruvni yaxshilash uchun 150 million dollarlik kredit va 400 ming dollarlik grant ajratishni ma’qulladi.
OTBning Iqtisodiy boshqaruvni takomillashtirish dasturining 2-bosqichining birinchi kichik dasturi OTBning davlat sektori boshqaruvi islohotlarini ilgari qo‘llab-quvvatlashini davom ettiradi va chuqurlashtiradi. Dastur Hukumatni moliyaviy boshqaruvning samaradorligi va shaffofligini oshirish, davlat korxonalari (DK) boshqaruvi va faoliyatini takomillashtirish, shu jumladan raqobatni rag‘batlantirish va jamiyatning faolligini oshirish maqsadida monopoliyaga qarshi tizimlarni takomillashtirish bo‘yicha huquqiy, me’yoriy va institutsional bazani isloh qilish borasidagi sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlaydi. korruptsiyaga qarshi kurash va audit tizimlari orqali sektorning javobgarligi.
“O‘zbekiston uni yanada ochiq va raqobatbardosh bozor iqtisodiyotiga aylantirishga yordam beradigan islohotlarga qat’iy sodiqligini namoyish etdi, – dedi OTBning Markaziy va G‘arbiy Osiyo bo‘yicha bosh direktori Evgeniy Jukov. “OTB makroiqtisodiy barqarorlikni, inklyuziv va barqaror oʻsishni taʼminlashda mamlakatga ushbu maqsadga erishishda yordam berishda davom etadi”.
Birinchi kichik dastur doirasidagi islohotlar fiskal xavf va davlat qarzini boshqarishni kuchaytirish, genderga mos byudjetlashtirish va yashil byudjetlashtirish orqali davlat resurslarini taqsimlashni yaxshilash hamda axborot texnologiyalariga asoslangan soliq boshqaruvi orqali ichki resurslarni safarbar qilishni yaxshilashga qaratilgan. Shuningdek, ular ijtimoiy himoya qamrovini kengaytiradi, korrupsiyaga qarshi kurashish va audit tizimlari samaradorligini oshiradi.
Dastur O‘zbekistonning yashil iqtisodiyotga o‘tish strategiyasini ishlab chiqish va amalga oshirishni ham qo‘llab-quvvatlaydi. Aniq milliy reja Hukumatga Parij kelishuvi bo‘yicha o‘z majburiyatlarini bajarishga, infratuzilmani modernizatsiya qilishga va ishchi kuchini yashil ish o‘rinlari uchun zarur bo‘lgan ko‘nikmalarga o‘qitishga yordam beradi.
“Davlat sektori investitsiyalari uchun fiskal maydonni yaratish, davlat xizmatlarini ko‘rsatish sifatini oshirish va O‘zbekistonda xususiy sektorni rivojlantirish uchun qulay muhit yaratish uchun monopoliyaga qarshi tizimlarni mustahkamlash bilan bir qatorda davlat korxonalarining moliyaviy shaffofligini, korporativ boshqaruvini va professional boshqaruvini takomillashtirish muhim ahamiyatga ega. ”, dedi OTBning davlat boshqaruvi bo‘yicha bosh iqtisodchisi Chidem Akin.
400 ming dollarlik texnik yordam granti islohotlarni amalga oshirishga yordam beradi.
O‘zbekiston OTBga 1995 yilda a’zo bo‘lgan. O‘shandan beri OTB mamlakatga 10,8 milliard dollar kredit, grant va texnik yordam ajratdi.
OTB oʻta qashshoqlikka barham berish boʻyicha saʼy-harakatlarini davom ettirar ekan, gullab-yashnagan, qamrab oluvchi, barqaror Osiyo va Tinch okeaniga erishish tarafdori. 1966 yilda tashkil etilgan bo’lib, u 49 viloyatdan chiqib kelgan 68 a’zoga tegishli.

АБР ОДОБРИЛ ЗАЕМ В РАЗМЕРЕ 150 МЛН. ДОЛЛАРОВ ДЛЯ УЛУЧШЕНИЯ ЭКОНОМИЧЕСКОГО УПРАВЛЕНИЯ В УЗБЕКИСТАНЕ
МАНИЛА, ФИЛИППИНЫ (9 февраля 2023 г.) — Азиатский банк развития (АБР) одобрил заем в размере 150 млн. долларов США и грант в размере 400 000 долларов США для улучшения экономического управления в Узбекистане.
Первая субпрограмма Фазы 2 Программы улучшения экономического управления АБР продолжает и углубляет предыдущую поддержку АБР в реформах управления государственным сектором. В рамках Программы оказывается поддержка Правительству в его усилиях по реформированию правовой, регуляторной и институциональной базы для повышения эффективности и прозрачности финансового управления, улучшения управления и деятельности государственных предприятий (ГП), включая антимонопольные системы для поощрения конкуренции и повышения подотчетности государственного сектора с помощью надежных систем борьбы с коррупцией и аудита.
«Узбекистан продемонстрировал твердую приверженность реформам, которые способствуют его трансформации в более открытую и конкурентоспособную рыночную экономику», — сказал Генеральный директор АБР по Центральной и Западной Азии Евгений Жуков. «АБР продолжит помогать стране в достижении этой цели, сохраняя при этом макроэкономическую стабильность, а также инклюзивный и устойчивый рост».
Реформы в рамках первой субпрограммы направлены на укрепление управления фискальными рисками и государственным долгом, улучшение распределения государственных ресурсов посредством составления бюджета с учетом гендерных аспектов и «зеленого» бюджета, а также на улучшение мобилизации внутренних ресурсов посредством налогового администрирования на основе информационных технологий. Они также расширяют охват социальной защиты и повышают эффективность систем противодействия коррупции и аудита.
Программа также поддерживает разработку и реализацию стратегии перехода Узбекистана к «зеленой» экономике. Четкий национальный план поможет Правительству выполнить свои обязательства по Парижскому соглашению, модернизировать инфраструктуру и обучить свою рабочую силу для получения навыков, необходимых для «зеленых» рабочих мест.
«Улучшение фискальной прозрачности, корпоративного управления и профессионального управления ГП, наряду с усилением антимонопольных систем, необходимы для создания фискального пространства для инвестиций государственного сектора, повышения качества предоставления государственных услуг и создания благоприятных условий для развития частного сектора в Узбекистане», — сказала Главный экономист АБР по государственному управлению Чидем Акин.
Грант технического содействия в размере 400 000 долларов США поддержит реализацию реформ.
Узбекистан присоединился к АБР в 1995 году. С тех пор АБР выделил стране займы, гранты и техническое содействие на сумму 10,8 млрд. долларов США.
АБР привержен достижению процветающей, всеобъемлющей, стабильной и устойчивой Азии и Тихого океана, продолжая при этом свои усилия по искоренению крайней нищеты.  Будучи основанным в 1966 году, он принадлежит 68 членам — 49 из региона.