OTB OʻZBEKISTONDA IQTISODIYOT BOSHQARUVINI TAKOMILLASH UCHUN 150 MILLION AQSH DOLLARI MIQDORIDAGI KREDITNI MAʼQULLADI.
MANILA, FİLIPPIN (2023-yil 9-fevral) — Osiyo taraqqiyot banki (OTB) O‘zbekistonda iqtisodiy boshqaruvni yaxshilash uchun 150 million dollarlik kredit va 400 ming dollarlik grant ajratishni ma’qulladi.
OTBning Iqtisodiy boshqaruvni takomillashtirish dasturining 2-bosqichining birinchi kichik dasturi OTBning davlat sektori boshqaruvi islohotlarini ilgari qo‘llab-quvvatlashini davom ettiradi va chuqurlashtiradi. Dastur Hukumatni moliyaviy boshqaruvning samaradorligi va shaffofligini oshirish, davlat korxonalari (DK) boshqaruvi va faoliyatini takomillashtirish, shu jumladan raqobatni rag‘batlantirish va jamiyatning faolligini oshirish maqsadida monopoliyaga qarshi tizimlarni takomillashtirish bo‘yicha huquqiy, me’yoriy va institutsional bazani isloh qilish borasidagi sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlaydi. korruptsiyaga qarshi kurash va audit tizimlari orqali sektorning javobgarligi.
“O‘zbekiston uni yanada ochiq va raqobatbardosh bozor iqtisodiyotiga aylantirishga yordam beradigan islohotlarga qat’iy sodiqligini namoyish etdi, – dedi OTBning Markaziy va G‘arbiy Osiyo bo‘yicha bosh direktori Evgeniy Jukov. “OTB makroiqtisodiy barqarorlikni, inklyuziv va barqaror oʻsishni taʼminlashda mamlakatga ushbu maqsadga erishishda yordam berishda davom etadi”.
Birinchi kichik dastur doirasidagi islohotlar fiskal xavf va davlat qarzini boshqarishni kuchaytirish, genderga mos byudjetlashtirish va yashil byudjetlashtirish orqali davlat resurslarini taqsimlashni yaxshilash hamda axborot texnologiyalariga asoslangan soliq boshqaruvi orqali ichki resurslarni safarbar qilishni yaxshilashga qaratilgan. Shuningdek, ular ijtimoiy himoya qamrovini kengaytiradi, korrupsiyaga qarshi kurashish va audit tizimlari samaradorligini oshiradi.
Dastur O‘zbekistonning yashil iqtisodiyotga o‘tish strategiyasini ishlab chiqish va amalga oshirishni ham qo‘llab-quvvatlaydi. Aniq milliy reja Hukumatga Parij kelishuvi bo‘yicha o‘z majburiyatlarini bajarishga, infratuzilmani modernizatsiya qilishga va ishchi kuchini yashil ish o‘rinlari uchun zarur bo‘lgan ko‘nikmalarga o‘qitishga yordam beradi.
“Davlat sektori investitsiyalari uchun fiskal maydonni yaratish, davlat xizmatlarini ko‘rsatish sifatini oshirish va O‘zbekistonda xususiy sektorni rivojlantirish uchun qulay muhit yaratish uchun monopoliyaga qarshi tizimlarni mustahkamlash bilan bir qatorda davlat korxonalarining moliyaviy shaffofligini, korporativ boshqaruvini va professional boshqaruvini takomillashtirish muhim ahamiyatga ega. ”, dedi OTBning davlat boshqaruvi bo‘yicha bosh iqtisodchisi Chidem Akin.
400 ming dollarlik texnik yordam granti islohotlarni amalga oshirishga yordam beradi.
O‘zbekiston OTBga 1995 yilda a’zo bo‘lgan. O‘shandan beri OTB mamlakatga 10,8 milliard dollar kredit, grant va texnik yordam ajratdi.
OTB oʻta qashshoqlikka barham berish boʻyicha saʼy-harakatlarini davom ettirar ekan, gullab-yashnagan, qamrab oluvchi, barqaror Osiyo va Tinch okeaniga erishish tarafdori. 1966 yilda tashkil etilgan bo’lib, u 49 viloyatdan chiqib kelgan 68 a’zoga tegishli.

ADB APPROVES $150 MILLION LOAN DOLLARS FOR IMPROVED ECONOMIC GOVERNANCE IN UZBEKISTAN
MANILA, PHILIPPINES (February 9, 2023) — The Asian Development Bank (ADB) has approved a $150 million loan and a $400,000 grant to improve economic governance in Uzbekistan.
The first sub-program of Phase 2 of ADB’s Economic Governance Improvement Program continues and deepens ADB’s previous support for public sector governance reforms. The Program supports the Government in its efforts to reform the legal, regulatory and institutional framework to improve the efficiency and transparency of financial management, improve the governance and performance of state-owned enterprises (SOEs), including antitrust systems to encourage competition and increase public sector accountability through sound systems anti-corruption and audit.
“Uzbekistan has demonstrated a strong commitment to reforms that will help transform it into a more open and competitive market economy,” said Evgeny Zhukov, ADB Director General for Central and West Asia. “ADB will continue to help the country achieve this goal while maintaining macroeconomic stability and inclusive and sustainable growth.”
Reforms under the first subprogramme aim to strengthen fiscal risk and public debt management, improve public resource allocation through gender-responsive budgeting and green budgeting, and improve domestic resource mobilization through information technology-based tax administration. They also expand social protection coverage and improve the effectiveness of anti-corruption and audit systems.
The program also supports the development and implementation of Uzbekistan’s transition strategy to a green economy. A clear national plan will help the Government meet its obligations under the Paris Agreement, modernize infrastructure and train its workforce for the skills required for green jobs.
“Improving fiscal transparency, corporate governance, and professional governance of SOEs, along with strengthening antitrust systems, are essential to creating fiscal space for public sector investment, improving the quality of public service delivery, and creating an enabling environment for private sector development in Uzbekistan,” said ADB Chief Economist for Public Administration Chidem Akin.
A $400,000 technical assistance grant will support the implementation of the reforms.
Uzbekistan joined ADB in 1995. Since then, ADB has provided the country $10.8 billion in loans, grants, and technical assistance.
ADB is committed to achieving a prosperous, inclusive, stable, and resilient Asia and the Pacific while continuing its efforts to eradicate extreme poverty. Founded in 1966, it is owned by 68 members – 49 from the region.